Célkeresztben az iráni Forradalmi Gárda

Amerika terrorszervezetté nyilvánítja Irán 125 ezres fegyveres erejét.

Egy befolyásos iráni egyházi vezető szerint az Egyesült Államok, akárcsak az atomprogram kérdésében, ismét csak az egész néppel találja szemben magát, ha szankciókat léptet életbe a Forradalmi Gárda ellen. Ahmad Katami erről egy tegnapi közös imán beszélt. A hittudós tagja a "szakértők tanácsának", amely a legfelső egyházi testület Iránban, többek közt kinevezi, illetve leválthatja az ország síita vallási vezetőjét. Véleménye érdekes módon egybecseng a Stanford Egyetemen Közel-Kelettel foglalkozó Michael McFauléval. Utóbbi a Washington Postnak nyilatkozva azt mondta: a Fehér Ház által áhított demokratikus rendszerváltáshoz Iránban egy átfogó tárgyalási javaslat, a szankciók feloldása és egy nagykövetség létesítése vezetne el a leggyorsabban.

Az amerikai kormányzat a héten jelezte, hogy a Forradalmi Gárdát fel fogják venni a terrorista szervezetek listájára. Az ajatollahok irányítása alá tartozó fegyveres testület pénzzel támogatja, fegyverzi és képezi a térség terroristáit, így a libanoni Hezbollahot és a palesztin Dzsihádot, továbbá pokolgépeket szállít az amerikaiak ellen harcoló iraki milíciáknak - érvelnek. Az amerikai lépés eldöntöttnek látszik, Dick Cheney alelnök hivatala és a külügyminisztérium már csak azon vitázik, hogy azonnal megtegyék, vagy várjanak vele szeptemberig, amikor az ENSZ-ben ismét megindul az élet.

A nyugati hatalmaknak az orosz és a kínai ellenállás miatt nem sikerült szigorítani az Iránt sújtó gazdasági szankciókat a világszervezet Biztonsági Tanácsában. Tartják magukat a találgatások, hogy George W. Bush a hazai és a nemzetközi tiltakozás ellenére még mandátumának lejárta előtt esetleg háborút indít az iráni nukleáris program megfékezésére. Az elnök mozgásszabadsága azonban nem korlátlan. A Forradalmi Gárda terrorszervezetté nyilvánítását egyébként támogató Tom Lantos szerint nem bölcs dolog bármilyen katonai beavatkozásról beszélni, és azt se a kongresszus, se az amerikai nép nem támogatná.

A Forradalmi Gárda terrorszervezetté nyilvánítása azzal járna, hogy zárolnák a testület külföldi pénzeszközeit, és az USA harmadik országok cégeinek is megtiltaná a gárda gazdasági vállalkozásaival való kapcsolattartást.

A Forradalmi Gárdának 125 ezer tagja van, parancsnoki struktúrája teljesen elkülönül az iráni reguláris erőkétől. A zöm könnyű fegyverzetű, városi harcra kiképzett osztagokban szolgál, a Kudsz (Jeruzsálem) nevű elit alakulat mintegy ötezer kommandósa azonban külföldi hadműveletekre szakosodott. Például ők látták el rakétákkal a libanoni Hezbollahot. A szunnita al-Kaidával azonban az amerikaiak sem tudtak kapcsolatot kimutatni. A Forradalmi Gárda kezében vannak az iráni vegyi és biológiai fegyverek is.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.