A katasztrófavédelemnek nincs szüksége Honi Gárdára
Az ellenzék által kezdeményezett, önkéntesekből álló, de hivatalosan kiképzett és költségvetési forrásokból fenntartott Honi gárda a tervek szerint a katasztrófák következményeinek felszámolásában is részt venne. Az ágazat jelenlegi vezetője azonban úgy ítéli meg, hogy önmagukban is ellátják a rájuk bízott feladatokat.
A gárda az eddig nyilvánosságot kapott elképzelések szerint a honvédség vezérkari főnökének irányítása alatt működhetne, tehát a polgári védelmi feladatok – vagy legalábbis azok egy része – ismét a hadsereghez kerülne.
A katasztrófák elleni védekezés mai jogi és szervezeti kereteit a kilencvenes években teremtették meg, s a rendszer működőképesnek bizonyult – közölte lapunk kérdésére Muhoray Árpád vezérőrnagy, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága vezetőjének veszélyhelyzet-kezelési helyettese.
E szerint katasztrófahelyzetben elsőként a mintegy 8500 fős tűzoltóság avat kozik be, és ha a rendkívüli esemény sok ember, illetve nagyobb terület biztonságát hosszabb ideig fenyegeti, mozgósítják a polgári védelmi egységeket is.
Bevetésükről alapvetően a megyei védelmi bizottságok elnökei – a közgyűlési elnökök – és a polgármesterek dönthetnek. A polgári védelmi kötelezettség alapján mozgósítható egységek létszáma 78 ezer fő, ami a nemzetközi normáknak megfelel.
A polgári védelem tehát nem önkéntesek esetlegesen létrejött csapata, hanem a törvény alapján közreműködésre kötelezettek tudatos kiválasztásával hozták létre. Közöttük a sürgősségi ellátásban közreműködő orvosok, a kárelhárításhoz szükséges gépeket kezelő személyzet és a homokzsákokat töltő munkások egyaránt vannak.
Ez a csaknem nyolcvanezer ember legfeljebb 72 óra alatt mozgósítható is. Felvetésünkre Muhoray nem vitatta, hogy békeidőben ez túlméretezett létszám, hiszen a legsúlyosabb tiszai árvizek idején, 2000-ben mindössze három és fél ezer embert mozgósítottak.
A katasztrófavédelemnek azonban a legrosszabbra, vagyis egy háborús konfliktusra is készülnie kell, amikor a létszám összesen kétszáz ezerre bővíthető. A Honi Gárda a hadsereg irányítása alá tartozna.
A katasztrófa védelem viszont az uniós államok többségében polgári szervezetként működik. Az EU tagországai közül csupán háromban bízzák a békeidőszaki katasztrófák elhárí tását és a háborús polgári védelmi feladatokat ugyanazon katonai jellegű erőre – közölte Muhoray.
Az Egyesült Államokban katasztrófa-helyzetben a félkatonai Nemzeti Gárda avatkozik be, ám ott is a Szövetségi Veszélyhelyzeti Ügynökség szervezi a munkát. A világ más országaiban alig van efféle szervezetre példa.