Jazidikre támadt az al-Kaida
A több mint 200 sebesült ellátásában a térségben állomásozó amerikai erők is segédkeztek. Az áldozatok száma még tovább növekedhet, mert sokan hevernek a romok alatt. Öt robbantás történt helyi idő szerint este nyolc óra körül Moszultól 120 kilométerre nyugatra - jelentette a Reuters. A merénylők egy-egy tartálykocsival a város különböző negyedeiben hajtották végre támadásaikat a jazidik ellen, egymás után repítve a levegőbe járműveiket. Az elkövetés módszere miatt gyanúsítják az al-Kaida terrorszervezetet. A szervezet iraki szárnya az utóbbi időszakban jelentős átcsoportosításokat hajtott végre. Mivel Bagdadban több az amerikai katona, az al-Kaida az ország más területén erősíti jelenlétét.
A taktikai megfontoláson túl a támadásnak vallási indíttatása is van. A szélsőséges muzulmánok a jazidiket hitetleneknek és sátánimádóknak tartják. A vallás hívei javarészt (hetvenezren) Moszul környéki kurdok, de kisebb közösségeik előfordulnak Szíriában, Iránban, Örményországban, Törökországban és Grúziában is.
Becslések szerint összesen 500 ezren élnek a világon - írta az MTI. A közösségnek három képviselője van az iraki parlamentben, sőt a német Feleknas Uca (PDS) személyében az Európai Parlamentben is képviseltetik magukat. Ókori gyökerű, monoteista vallásuk egyes elemei az égitestek óbabiloni kultuszára, mások a Mithrász-kultuszra vezethetők vissza. Hatással volt rá a zoroaszter vallás, a kereszténység és az iszlám is. A jazidik tagadják a pokol és az ördög létezését. Hisznek a lélekvándorlásban.
Jazidinek születni kell, betérni nem lehet. Legutóbb az keltett feszültséget a jazidik és a szunnita muzulmánok között, hogy április 7-én jazidik egy csoportja halálra kövezett egy 17 éves lányt, aki a hagyományokat megsértve megszökött egy muzulmán férfival, és áttért az iszlám hitre. Miután a lincselést mobiltelefonokkal felvették és az interneten közzétették, szunnita szélsőségesek hamarosan megtorló akciókat szerveztek. Április 23-án Moszul közelében 23 jazidit mészároltak le.