Minden könyv a világhálón

Nemcsak a fontos, nemcsak az angol nyelvű, hanem a világ valamennyi más nyelvén megjelent könyvet szeretné összegyűjteni az Open Library.

A BBC-nek nyilatkozó Aaron Swartz technikai vezető szerint minden egyes könyv önálló oldalt kapna az interneten, olyat, amelyet a kiadók, olvasók, könyvtárak, kritikusok saját véleményükkel is kiegészíthetnek. Az érdeklődők megtudhatják, hogy az adott kötet könyv alakban is beszerezhető-e, ha igen, mennyiért, vagy csak elektronikus formában létezik.

A szervezők jelenleg a könyvtárakkal egyeztetnek, kérve a már digitalizált munkáik átadását. Hasonló célokat fogalmazott meg a Google Book Search Library, azaz a Google Könyvtárprogram is, ám az Open Library mégis alapvetően eltér nagy nevű partnerétől – utóbbi a könyvkatalógus aktív használatát ígéri azzal, hogy a könyvek kommentálásán túl bárki felteheti az általa fontosnak tartott munkákat.

Egyes könyvtárak már támogatják a kezdeményezést, de például a British Library belátható időn belül nem lép be – a világhírű intézmény ugyanis attól tart, hogy a kezdeményezés üzleti vállalkozássá fajul, és ebben ők nem akarnak részt venni.

Mindeközben nálunk is folyik a digitalizálás. „A minap felkerült az ötezredik kötet a Magyar Elektronikus Könyvtárba (MEK), egy válogatás Kossuth Lajosnak a Hadtörténelmi Levéltárban és Múzeumban őrzött irataiból” – tudtuk meg Drótos Lászlótól, a MEK főkönyvtárosától. Ennél jóval többet kaptak meg, de – főleg szerzői jogi problémák miatt – csak ötezer jelenhetett meg nyilvánosan, a többi sokezernyi anyag egy digitális raktárban porosodik. A legrégibb, egészen 1971-ig visszanyúló könyvdigitalizáló mozgalom, az amerikai Project Gutenberg jelenleg 21 ezer könyvből áll.

A MEK-kel egy időben, vagyis 1994-ben indult német kezdeményezés háromezer kötetnél tart. E három program irányítói maguk digitalizálják a régi, már nem jogvédett kiadásokat, elvégzik a karakterfelismerés során keletkező hibák javítását, és valódi digitális könyvekké szerkesztik őket, vagyis – Drótos László szerint – sokkal több munkát fektetnek beléjük, mint a Google Book Search típusú, milliós nagyságrendet megcélzó, digitalizáló projektek.

A MEK egyébként nem törekszik rekordokra, ellenben folyamatosan dolgozik. Bárki beküldhet nekik digitalizált formában könyvet, verset, novellát – az amatőr szerzők is írhatnak. Drótos László üzenete: „Nagyjából minden olyan munkát felteszünk, amely betartja a magyar nyelv szabályait. Nem bírálunk, nem minősítünk, mi csupán a nyilvánosságot biztosítjuk a világhálón.”

Az Open Library nyitóoldala
Az Open Library nyitóoldala
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.