A Fidesz helyettes szóvivője megnézte a gazdasági tárca szerződéseit
A Fidesz helyettes szóvivője 11 órakor érkezett a minisztérium épületébe, ahol a tárca parlamenti kapcsolatokért felelős főosztályvezetője várta a képviselő által két héttel ezelőtt kért 21 dossziéval, amelyekben a magáncégekkel kötött szerződések és teljesítési igazolások voltak.
Cser-Palkovics azért akart betekinteni a szerződésekbe, mert sajtóhírek szerint a gazdasági tárca közpénzből, több százmillió forint értékben tart fenn szerződéseket magáncégekkel olyan feladatokra, amelyek a Fidesz szerint állami szervek hatáskörébe tartoznak.
A politikus a szerződések megtekintése után tartott sajtótájékoztatón azt mondta: az iratok alapján egyértelműen beigazolódott ez az állítás. Megállapítható, hogy több esetben állami feladatokat végeztetett el külső cégekkel a minisztérium, több szerződés esetében pedig megkérdőjeleződik a magáncég szakértelme, mert más feladatokkal bízzák meg, mint ami a bejegyzett tevékenységi körben szerepel.
Cser-Palkovics András példaként említette, hogy egy cég médiakapcsolatok kiépítésére kap megbízást 2 millió forintért, egy másik szállások és étkeztetés intézésére kötött szerződést, néha pedig Kóka János ünnepi beszédeit és pohárköszöntőit is külső cég írja, holott ezeket a feladatokat a minisztérium sajtóosztálya is elláthatná. Hozzátette: az iratokból kiderül az is, hogy például a tárca sajtófigyelésre az Observer mellett egy építőipari céggel is kötött szerződést, amely az Observertől rendelte meg a munkát. Mint mondta, voltak olyan szerződések is, amelyekből az derül ki, hogy a korábbi évek munkaügyi szigorításai ellenére egykori köztisztviselők most vállalkozóként dolgoznak a minisztériumnak.
A politikus hangsúlyozta: ugyan az iratokat megnézhette, azonban a szerződésekkel kapcsolatos tartalmi kérdéseire nem kapott választ, ezért ezeket írásban nyújtja majd be. A politikus arra is kíváncsi lett volna, hogy pályázat útján választják-e ki a cégeket, illetve, hogy bizonyos vállalkozások be voltak-e jegyezve a szerződéskötés idején.
Cser-Palkovics András értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a sajtó nem lehetett jelen az iratbetekintésen, amikor szerinte közérdekű adatokról van szó, a szerződéseket pedig a tárca a honlapjára is feltette. Kijelentette: Kóka János nem maradhat decemberig miniszter.
A GKM közleményt adott ki a szerződések megtekintésével kapcsolatban, amiben azt írták, hogy a tárca a rendkívül összetett feladatköréből adódóan rendszeresen igénybe vesz megfelelő tapasztalattal rendelkező külső szakértőket. A minisztérium szerint ez megszokott az államigazgatásban, minden olyan esetben, amikor egy feladatot olcsóbban el lehet végeztetni piaci szereplővel. A tárca közleménye utal arra is, hogy a 1998 és 2002 között a gazdasági minisztérium Matolcsy György és a Chikán Attila vezetésével kommunikációs és tanácsadói feladatokra szerződések százait kötötte, 2000-ben és 2001-ben például összesen 625 millió forint értékben.
Az SZDSZ Cser-Palkovics András szavaira reagálva azt hangsúlyozta, hogy a liberális párt a kisebb, hatékonyabb állam elkötelezett híve. Úgy gondolják - írta közleményében az SZDSZ -, hogy a GKM ennek a kisebb apparátussal, de hatékonyabban működő modellnek a mintaintézménye.
A liberális párt éppen ezért elfogadhatónak tartja, hogy bizonyos feladatokat, amelyeket nem lenne célszerű és hatékony a minisztériumon belül elvégezni, kiszervezzenek a minisztériumok a magánszférába. Mint írják, ez egyrészt költséghatékony módszer, hiszen nem kell feleslegesen bővíteni a minisztérium apparátusát, másrészt munkahelyteremtő eljárás is. A közigazgatás európai tendenciái is ebbe az irányba mutatnak - hangsúlyozzák.
"Úgy tűnik, amikor a Fidesz kormányon volt, még maga is egyetértett ennek a módszernek a hatékonyságával, hiszen 2000-ben és 2001-ben a gazdasági minisztérium 681 különböző szerződést kötött külsős tanácsadói, kommunikációs és egyéb feladatokra, összesen közel 625 millió forint értékben" - mutatnak rá, hozzátéve: a minisztérium létszáma ekkor 568 volt. Bár a minisztérium feladatai azóta két minisztérium (a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium, illetve az Informatikai és Hírközlési Minisztérium) feladataival bővültek, a GKM létszáma nem nőtt, ma 567-en dolgoznak a tárcánál" - emeli ki közleményében az SZDSZ.(MTI)