Terroristák pokolgépe robbant a Moszkva - Szentpétervár expresszen
Egyelőre nem tudni, voltak-e külföldiek a szerelvényen.
Három személyt válságos állapotban, további húszat enyhébb sérülésekkel kórházba vittek, a helyszínen mintegy 60 ember részesítettek orvosi segítségben. Kedd hajnalra a jelentések szerint "szinte minden utast evakuáltak" a vagonokból, s mindannyiukat a legközelebbi lakott településen helyezték el.
Még éjfél előtt a helyszínre érkeztek a különféle szakszolgálatok egységei, és útnak indultak a baleset következményeinek felszámolásához szükséges szerelvények.
A 166. számú Nyevszkij Expressz a kisiklás pillanatában mintegy 180 kilométeres sebességgel haladt.
A kisiklott vonaton összesen 241 utas, és egy húsz fős vasutas brigád utazott. A szerelvény 12 vagonból és egy büfékocsiból állt, a budapesti idő szerint 23 óra körül érkezett hírek szerint kilenc vagon siklott ki, több az oldalára borult. Az éjféli tévéhíradók még nem tudtak képeket mutatni a helyszínről.
A novgorodi területen történt baleset nyomán rövid időre teljesen leállt a Moszkva és Szentpétervár közötti vasúti forgalom, mivel megsérült az ellentétes irányba haladó sínpár is, de alig két és fél órával a baleset után a vonalon lévő mintegy 30 személyvonat kerülő úton újra elindult. Az éjszakai személyvonatok különösen népszerűek a Moszkva-Szentpétervár útvonalon, mivel az utas este indul, s reggel érkezik célba, ezért minden éjszaka számos szerelvénypár közlekedik ezen az útvonalon, amelyen természetesen sok tehervonat is jár.)
Ma hajnalban a merénylet helyszínére indult Igor Levityin közlekedési miniszter is.
MTI
Moszkvai tudósítónk, Nyilas Gergely jelentette szerda délután:
- Nem engedjük meg, hogy a választások közeledtével terrorista csoportok destabilizálják a helyzetet – jelentette ki Nyikolaj Patrusev a hétfő éjszakai vonatrobbantással kapcsolatban. A Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) vezetője szerint az akció – amelyben huszonöt fő könnyebben, három súlyosan megsérült – kaukázusi terrorista akciókkal áll összefüggésben. A hatóságok terrorizmus vádjával nyomoznak az ügyben.
A keddi vizsgálatok alapján a távirányítással működésbe hozott két kilogramm trotil erejének megfelelő bomba a sínekre volt erősítve a Moszkva-Szentpétervár vonalon. Az elkövetők eltűntek a helyszínről. Az orosz fővárostól mintegy 500 kilométerre, Novgorod megyében lévő ponton szakemberek szerint a szerencsén múlt, hogy a robbanás nem követelt halálos áldozatot. A tizenkét vagonból álló, 166-os Nyevszkij expressz a szakaszon szokásos 180 kilométeres sebesség helyett csak 130-cal haladt, ennek köszönhetően nem zuhant le a szerelvény a hídról.
A robbantás módja a hivatalos jelentések szerint hasonló, mint a két évvel ezelőtti támadásé a Moszkva-Groznij szakaszon. (Az elkövetők jelenleg bírósági ítéletükre várnak.)
A vonatok jelenleg a szokásos nyolc helyett 16 óra alatt teszik meg az utat Moszkva és Szentpétervár között. A 800 méteren megrongálódott szakaszon az RZSD szerint ma estig indulhat meg a közlekedés.
- A Kreml nyilván felhasználja a helyzetet arra, hogy a számára kellemetlen politikai csoportok, nem kormányzati szervek, pártok működését korlátozza, de az kizárható, hogy egy ilyen akció mögött hivatalos körök állnának – mondta lapunknak Sztanyiszlav Belkovszkij. A moszkvai politológus szerint elképzelhető, hogy üzleti leszámolásról van szó, amely esetleg a vonat egyik utasa ellen irányult.
– A választások közeledtével az üzleti csoportok helyezkedése vezethet hasonló akciókhoz, de azok nyilván nem a Kreml által irányított támadások lesznek. A helyzet destabilizálása most nem érdeke az orosz vezetésnek – vélte az ellenzékiként számon tartott politológus.
Egy csecsennek tartott csoport vállalta magára a hétfői oroszországi vonatrobbantást
A Rijád Szalihin csoport helyettes vezetőjeként bemutatkozó férfi tegnap telefonon közölte a Szvoboda rádió észak-kaukázusi szerkesztőségével, hogy a Moszkva-Szentpétervár vonalon elkövetett akció hozzájuk fűződik. A sínre erősített bomba halálos áldozatot nem követelt, hárman súlyosan megsérültek a Nyevszkij Expressz kisiklásakor. A szakaszon tegnap helyreállt a közlekedés.
Az orosz Echo Moszkvi rádió értesülései szerint az információt nem erősítették meg hivatalos körök. Igaz, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat vezetője korábban utalt arra, hogy a támadás kapcsolatban állhat az észak-kaukázusi helyzettel.
Nyikolaj Patrusev egyúttal a decemberi parlamenti és a márciusi elnökválasztás érdekében teendő fokozott biztonsági intézkedéseket ígért. Ugyanakkor az első fantomképek „szláv külsejű”, nem kaukázusi személyeket ábrázoltak, akik vélhetően távirányítással hozták működésbe a detonátort.
Ellentmondásos, hogy a hatóságok hétfőn profinak, szerdán már amatőrnek minősítették a merényletet. A Rijád Szalihidnek állítólag Samiml Baszajev, tavaly likvidált csecsen hadúr volt a vezetője és a csoport tagjai jelen voltak a moszkvai Dubrovka színházban lezajlott túszdrámánál is, amelynek során – a kiszabadítási akció alatt bevetett altatógáz miatt – több mint száz ember vesztette életét.