Szakszerű sanyargatás - csak diplomával
Amit mi csinálunk, az sokkal több, mint egy edzésterv kidolgozása és a megvalósítás figyelemmel kísérése. A lehető legtöbb rizikófaktor kivédésére törekszünk, segítünk egészségtudatosabb alapokra helyezni az emberek életmódját. Ebbe a megfelelő táplálkozási szokásoktól kezdve a szabadban végzett testmozgásig rengeteg minden beletartozik - állítja Szabadi József, a Magyar Fitnesz és Személyi Edzők Szövetségének elnökségi tagja, aki több mint tíz éve dolgozik személyi edzőként. Azt mondja, sokan összetévesztik őket a fitneszszakemberekkel, holott ez a szakma más, tágabb rálátást igényel az emberi testre és lélekre.
Az eredeti végzettsége szerinti programozó Szabadi nyolc évet dolgozott a szakmájában, aztán 1994-ben végleg belátta: képtelen egész nap egy gép előtt ülni. - Éleset váltottam, beiratkoztam a Testnevelési Egyetem testépítő és erőemelő szakára. Innen már nem volt visszaút, jött a Wellness Akadémia, majd a személyi edző kurzus, később pedig begyűjtöttem egy rekreációs diplomát is - meséli.
Természetesen egy edzőteremben beszélgetünk, a sarokban éppen egy fiatal lány rugózik nagyobbacska labdán ülve. Mint megtudom, ez egy nehéz lábizom-erősítő gyakorlat gerinckímélő változata. A kímélet nem érvényesül minden szempontból: a lány ütemesen zihál, amikor az edző végre pillanatnyi pihenőt int. - Ezt a szakmát csak hivatásként lehet űzni, és ha valaki igazán jól akarja csinálni, akkor szinte minden idejét lefoglalja. A vendégeim nem csak azt várják tőlem, hogy vezessem az edzéseiket. Találkozásaink mindennapjaik részévé válnak, szó esik munkáról, stresszről, családról, lelki gondokról is. Az edzésterven kívül számos problémával kerülünk szembe, aminek megoldásában segíteni tudunk.
Az első lépés mindig a személyes, legerősebb motiváció megtalálása a változáshoz, amihez jó emberismeret szükséges. Remek érzés látni, hogy a közös munka során hogyan javul valakinek a fizikai kondíciója, változik az önbecsülése, a stressztűrő képessége, megjelenése és mindezzel együtt az általános közérzete. Ez az edzőtől is komoly idő- és energiabefektetést igényel. Persze, akadnak olyan vendégek is, akik tőlünk várják a csodát, és csak lassan jönnek rá, hogy nekik kell megdolgozniuk, mi csupán segíthetjük őket ebben a folyamatban - állítja Szabadi.
Borsodi Balázst, Budapest egyik legnagyobb fitneszterem-hálózata, az A1 Wellness Központ szakmai koordinátorát is megkérdeztük, ők milyen szempontok alapján választják ki az edzőket. - Legelőször azt nézzük, hol szerezte a jelentkező a szakirányú képesítését. Jelenleg négy olyan oktatási központ van, ahonnan mi befogadunk edzőket. Fontos szempont továbbá, hogy milyen sportokat űzött korábban aktívan és mióta foglalkozik fitnesszel. Később egy személyes interjún teszteljük a kommunikációs képességeit, az elméleti tudását, majd próbaóra során bizonyosodunk meg a gyakorlati ismereteiről és kreativitásáról. Nálunk az általános szempontok mellett olyasmi is jelentőséget kap a kiválasztásnál, hogy az edző munkájában milyen mértékben jelenik meg például a gerinckímélő szemlélet - mondja Borsodi.
Szabadi szerint ebből a szakmából itthon nem könnyű megélni, de a piac még nem mondható telítettnek. Nálunk az emberek nyolc százaléka végez valamilyen mozgást hetente minimum kétszer fél órás időtartamban. Ez európai viszonylatban nagyon rossz átlagnak számít, de már érezhető a pozitív elmozdulás. Egy felmérés szerint, ha valakinek több mint húsz percébe telik, hogy eljusson arra a helyre, ahol edzhet, azt már túl sok időnek tartja ahhoz, hogy a mozgás beépülhessen az életmódjába.
- Mi most - külföldi példákat követve - elvisszük a nagyobb irodaházakba a lehetőséget. A hálózat első tagja nemrég nyitotta meg kapuit, és az a tapasztalatunk, hogy az igény hatalmas, de mint mindenben, itt is meghatározó az ár. Ha a bérletek díját sikerül megfizethető szinten meghatározni, az emberek szívesen sportolnak munka előtt vagy a nap végén.
Az edző szerint Magyarországon további probléma, hogy a szakmailag kiváló, de kevésbé ismert edzők csak nehezen, vagy egyáltalán nem jutnak el célközönségükhöz. Ezen igyekszik változtatni az újonnan indult edzőszakmai hírportál is. Az interneten város, illetve kerület szerint találhatnak maguknak személyi trénert, akivel levelezhetnek, beszélhetnek, és aztán eldönthetik, hogy felkeresik-e vagy sem.
Időközben kiszemelem az újabb áldozatot: megközelítek egy komótosan bicikliző hatvanas urat, hátha elárulja, hogyan kerültek a fitnesz világába. - A feleségemmel elhatároztuk, hogy újra kezdjük a rendszeres sportolást. Egyikőnk sem mozgott az utóbbi tizenöt évben aktívan, ezért nem mertünk egyedül nekivágni az új életformának. A lányunk ajánlotta a személyi edzőt, aki igazán nagy körültekintéssel látott munkához. Miután felmérte a fizikai állóképességünket és kifaggatott mindenféle betegségünkről, személyes edzéstervet készített, diétát javasolt és még bizonyos szűrővizsgálatokra is elküldött. Korábban azt hittem, egy személyi edző csak a teremben terrorizálja a vendégeit és különböző súlyokat nyom a kezébe, pedig ennek a dolognak éppúgy része a Margit-szigeti futás, mint az edzés utáni szauna vagy egy kiadós úszás. Az edzőnk nem ígérte, hogy húsz évet fiatalodunk, mire hazaérünk, de mi sem ezt várjuk. Visszataláltunk egy régi örömforráshoz, és ahhoz a szokatlan érzéshez, hogy egyre jobban érezzük magunkat a bőrünkben. Ez nekünk éppen elég.