Kajak-kenu vb: két arany, egy ezüst, három bronz
A napi programban a női K-4 500 m-es illetve 1000 m-es finálék szerepeltek.
Az egyeseknél győzött, mégpedig parádés teljesítménnyel a kenus Vajda Attila és a kajakos Kovács Katalin, előbbi pályafutása első, utóbbi pedig 22. vb-címét szerezte.
Elsőként a táv szempontjából kakukktojásnak számító női K-4 500 méteres szám résztvevői szálltak vízre a Wedau Sportparkban található pályán. Az Európa-bajnoki ezüst után Benedek Dalmával megerősített Paksy Tímea, Kovács Katalin, Fazekas Krisztina, Benedek összeállítású magyar négyes arra készült, hogy visszavágjon a nagy rivális németeknek a pontevedrai Eb-n elszenvedett vereségért, bár sejthető volt, hogy az ellenfelet hazai pályán nehéz lesz megelőzni.
A házigazdák hajója a 4-es, a Paksy vezette és ugyan más összeállításban, de címvédő egység pedig az 5-ös pályán indult neki a távnak, azaz jól szemmel tarthatta egymást a két nagyágyú. A rajtot a németek kapták el a legjobban, olyannyira, hogy 100 méternél már tisztán vezettek, a magyarok viszont nem tudtak kiválni a mezőnyből és féltávnál meglepetésre csupán a negyedik helyen haladtak. A hajrához közeledve látszott, hogy a hazaiakat ezúttal sem lehet megszorítani, tulajdonképpen rajt-cél győzelmet aratva meg is szerezték az aranyérmet, Kovácsék pedig - nagyot finiselve - ezúttal is másodikként értek a célba. A magyarokat vigasztalhatja az, hogy ezzel az eredménnyel is szereztek négy versenyzői kvótát a jövő évi, pekingi ötkarikás játékokra. Ennek a számnak a döntőjét azért rendezték a többi 500-as szám előtt egy nappal, mert az olimpiai műsorban is más-más napon bonyolítják le az egyes és páros, illetve a négyes fináléját.
Az 1000 méteres döntők nyitányaként aztán Benkő Zoltánnak (K-1) szoríthattak a lelátón ezúttal is szép számban megjelent magyar drukkerek. A Graboplast VSE 24 éves lapátforgatójának reálisan nem lehettek érmes reményei, a mezőnyben ugyanis a címvédő svéd Markus Oscarssonon kívül szinte mindenki ott volt, aki számít ebben a számban: az olimpiai és Európa-bajnok norvég Eirik Veras Larsen, a vb- és Eb-második brit Tim Brabants, az Athénban második új-zélandi Ben Fouhy és a kanadaiak ötkarikás bronzérmese, Adam van Koeverden is ott készülődött a Pontevedrában harmadik "Bióval" a rajtnál. A táv első felében van Koeverden és Brabants vezette a mezőnyt, Benkő pedig remekül evezve a harmadik helyen haladt. A második 500-on sem változott a helyzet az első két helyen, a döntő tulajdonképpen kettejük különcsatáját hozta, a magyar kajakos azonban eközben fokozatosan visszaesett, a hajrához már csak az 5-6. pozícióban érkezett. A versenyt végül a brit nyerte, Benkő pedig hatodikként zárt, de ezzel is szerzett egy kvótát a magyar csapatnak a 2008-as játékokra.
A kenu egyesek versenyében a friss Eb-győztes Vajda Attilára az Európa-bajnoksághoz hasonlatos mezőny várt a német Andreas Dittmerrel, a spanyol David Cal Figueroával, a román Florin Mironciccal és az orosz Makszim Opaljevvel, igaz, a két kontinensen kívüli közül az egyik a tavaly Szegeden óriási meglepetést okozva győztes mexikói Jose Everardo Cristóbal volt. A Démász-Szeged 24 esztendős sportolója hasonlóan kezdett, mint másfél hónapja, fényes Európa-bajnoki sikerekor, ugyanis 300-nál már az élen lapátolt és az 500-as jelzőpontig még növelte is előnyét. A kérdés csak az volt, kitart-e a lendülete a végéig? Kitartott! Bár a szlovák Ostrcil és Cal megpróbálta megszorítani, esélyük sem volt az ezúttal is kirobbanó formában teljesítő Vajda ellen, aki újabb parádés produkciójával immár nemcsak Európa-, hanem világbajnoknak is mondhatja magát. Nem mellékesen mostani győzelmével szerzett egy kenus olimpiai indulási jogot is Magyarországnak.
A közel négy év szünet után ismét egyesben vb-induló Kovács Katalint mindössze 24 perccel a négyes befutója után újra a rajthoz szólították. Az MTK 21-szeres világbajnok, 31 éves kajakosa arra készült, hogy a kontinensviadalon szerzett ezüst- után ezúttal aranyéremmel távozik, de hogy nem lesz könnyű dolga, azt jelezte, hogy balján a Spanyolországban őt legyőző svéd Sofia Paldanius, jobbján pedig az ott mögötte harmadik német Friedericke Leue várta a startot. Kovács és Leue hamar elszakadt a mezőnytől és gyakorlatilag 800-ig fej fej mellett haladtak úgy, hogy senki nem zavarta párharcukat. Az utolsó méterekhez érkezve aztán a magyar csillag robbantott és faképnél hagyta a hazaiak üdvöskéjét, a célba pedig mintegy másfél hajóhossz előnnyel érkezett. Ez Kovács pályafutásának 22. világbajnoki győzelme.
A női páros és Kammererék bronzérmesek
Az újonc Kozák Danuta, Szabó Gabriella, valamint a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor kajakos duó egyaránt bronzérmet nyert 1000 méteren. A Kozmann György, Kolonics György kenukettes hatodik lett. Ez újabb két-két férfi kajakos és kenus kvótát jelent Magyarországnak.
A címvédőként induló, Európa-bajnok Kammerer, Kucsera (K-2) kettős az elő- és a középfutamban is második lett, így az volt a kérdés, hogy a döntő előtt csak tartalékoltak vagy ezúttal nem elég erősek ahhoz, hogy megismételjék tavalyi, szegedi diadalukat. "Kameráék" jól rajtoltak, ennek ellenére a táv első részében csak a középmezőnyben "utaztak", de féltávnál feljöttek a harmadik helyre. A hajrához érkezve úgy tűnt, hogy ismét meglehet számukra a végső győzelem, hiszen méterről méterre feljebb és feljebb kapaszkodtak, az utolsó 100 méteren azonban elfogyott az erejük, nem tudtak robbantani, és a "semmiből előtűnő" franciák, valamint a lengyelek mögött végül ezúttal csak a bronzérem jutott nekik. Az újabb két férfi kajakos kvótát azonban "leszállították".
A Maty-éren egy éve szintén aranyérmes Kozmann György, Kolonics György kenus duótól most is dobogós helyezést várt a szakvezetés, és még az sem tűnt elképzelhetetlennek, hogy a német Christian Gille, Tomasz Wylenzek párostól az Eb-n elszenvedett minimális különbségű vereség után ezúttal ők lesznek a jobbak és megvédik címüket. Nos, a verseny nem igazolta a várakozásokat, ugyanis a magyarok jó kezdést követően a második 500-on már nem bírták a tempót, az első helyről fokozatosan csúsztak egyre hátrébb és a végén még az olimpiai kvótát érő helyezés megszerzéséért is izgulniuk kellett. Ez, azaz a hatodik pozíció végül aztán meglett - ez két kenus indulási jogot jelent Pekingre -, a dobogó azonban ezúttal csak álom maradt. A számot a németek nyerték.
Az Európa-bajnok, vb-újonc Kozák Danuta, Szabó Gabriella duó megspórolva a középfutamot, egyből az előfutamból kvalifikálta magát a fináléba. Csütörtökön és a júniusi Eb-n is célfotó döntött a javukra a lengyelekkel szemben, Szabó előzetesen azt mondta: nem bánnák, ha ezúttal is szoros versenyt kellene vívniuk, persze csak abban az esetben, ha ismét ők győznek. Sokáig úgy tűnt, hogy nem lesz szükség a technika segítségére, a magyarok ugyanis a táv nagy részében fölényesen, másfél-két hajóhosszal vezettek. A hajrát aztán nem bírták, a németek és - az utolsó métereken - a lengyelek is elmentek mellettük, így most meg kellett elégedniük a harmadik hellyel, de vb-bemutatkozásuk így is dicséretes.
Bronzérem C-4-ben, csak negyedik a férfi kajaknégyes
A kenus kvartett harmadik, a férfi kajaknégyes pedig negyedik lett 1000 méteren. Utóbbi ezzel együtt újabb négy versenyzői kvótát szerzett Magyarországnak a jövő évi pekingi játékokra.
A 2006-ban győztes Gyökös Lajos, Kökény Roland, Vereckei Ákos és Horváth Gábor alkotta kajakos kvartett az 5-ös pályán, a nagy rivális szlovákok mellett rajtolt a fináléban. Az Eb-n utóbbiak örülhettek, a magyarok a második helyre szorultak, így volt miért törleszteniük. A finálé fordulatos csatát hozott, hol a szlovákok, hol a lengyelek, a végén - egészen pontosan a célban - pedig nagy meglepetésre a németek vezettek, Gyökösék azonban a várakozásokkal ellentétben nem tudtak beleszólni a dobogós helyek sorsába. Az élen német, lengyel, szlovák volt a befutási sorrend, a magyarok pedig csalódást keltően csupán negyedikként zártak. Ugyanakkor pozitív fejlemény, hogy ez az eredmény újabb négy férfi kajakos kvótát hozott Magyarországnak.
Az Eb-ezüstérmes Metka Márton, Mike Róbert, Sáfrán Mátyás, Balázs Gábor összeállítású kenus egység ezúttal is - a kanadaiakkal kiegészült - európai elittel viaskodott a dobogóért, és remek teljesítményt nyújtva - a románok és a németek mögött - a harmadik helyet szerezte meg. Ez a szám nem szerepel az olimpiai játékok műsorán.
Nyilatkozatok a versenyek után
Vajda Attila (aranyérem C-1 1000 m-en):
"Nem nagyon emlékszem semmire, csak arra, hogy a végén elsőként értem célba. Nagyon kihajtottam magam, azt akartam, hogy ne maradjak le a többiektől, de hogy az ezer méter során mi történt, azt nem tudom. Azt azonban igen, hogy most nagyon boldog vagyok."
Kovács Katalin (aranyérem K-1 1000 m-en és ezüst K-4 500 m-en):
"A négyessel nagyon jó pályát mentünk, szerintem most kevesebbel kaptunk ki a németektől, mint az Eb-n. Ezután rövid volt az idő, igyekeznem kellett, hogy az egyes rajtjához felérjek, ez annyiban volt szerencsés, hogy nem izgultam. Őszintén szólva kontrollálnom kellett magam, hogy az elején ne húzzak nagyon bele, és ahogy edzéseken is gyakoroltuk, inkább a többiekkel maradjak. A hajrá aztán szerencsére úgy alakult, ahogy elterveztük, örülök, hogy ezúttal sikerült győznöm. Itt sokkal jobban is éreztem magam, mint az Eb-n."
Benedek Dalma (ezüstérem K-4 500 m-en):
"Ilyen nagyon ritkán történik velem, de gyakorlatilag szinte azt sem tudom, hogy mi történt a versenyen, csak leszegtem a fejem és lapátoltam, ahogy tudtam. Az utolsó 100 métert már érzékeltem, és láttam, hogy a németeket már nem tudjuk befogni, de jó pályát mentünk és ez a lényeg."
Kammerer Zoltán (bronzérem K-2 1000 m-en):
"Úgy érzem, maximálisan jó pályát mentünk, most ez ennyire volt elég. Nem vagyok csalódott, bár természetesen egy kicsit keserű szájízem amiatt, hogy elvesztettük a vb-címünket. Lehet, hogy átok ül a duisburgi pályán, ugyanis itt én még soha nem nyertem semmit. De ahogy a múltbeli kudarcokat, ezt is túl fogom élni."
Kozák Danuta (bronzérem K-2 1000 m-en):
"Nagyon kihajtottuk magunkat, egyáltalán nem bánjuk, hogy ezúttal nem sikerült győznünk. Ha újra indítanák a versenyt, akkor is hasonló taktikával vágnánk neki, azaz az elején megpróbálnánk elmenni a riválisoktól, ahogy ez a döntőben sikerült is. Sajnos a végét nem bírtuk."
Balázs Gábor (bronzérem C-4 1000 m-en):
"Az előfutam nem sikerült túl jól, annak alapján nem számítottunk arra, hogy a dobogóra tudunk kerülni, így nagyon elégedettek vagyunk ezzel a bronzéremmel. A döntőben ötszáz métertől kicsit gyengébb volt a szembeszél, onnantól kezdve jobban is mentünk, és a végén még a németeket is majdnem sikerült megfognunk."
Angyal Zoltán szövetségi kapitány:
"Egytől egyig minden versenyzőről elmondható, hogy teljesen kihajtotta magát, azaz csak dicsérettel illethetem őket. Ez a maximális produkció kinek a győzelemhez, kinek a hatodik helyhez volt elegendő, de egyiküknek sem lehet szemrehányást tenni, ma így sikerültek a versenyek. Aminek nagyon örülök, hogy az összes olimpiai számban sikerült kiharcolnunk a kvótát, illetve kvótákat."
A női K-4 1000 méteres szám döntőjét - az 500-as finálékkal együtt - vasárnap bonyolítják le.
(MTI)