A tálibok állítják: elengedtek két beteg dél-koreai nőt
Juszef Ahmadi tálib szóvivő azt mondta mobiltelefonon nyugati tudósítóknak, hogy "jó szándékuk jeléül" cselekedtek így, vagyis nem szabtak feltételt ehhez a lépésükhöz.
Más forrásból eddig nem erősítették meg a tálib bejelentést. Egy nyugati hírügynökség megkérdezte erről Dél-Korea kabuli nagykövetét, aki úgy felelt, hogy neki nincs tudomása két honfitársnőjének kiszabadulásáról.
Kari Basír molla, az iszlamista szervezet legfelsőbb tanácsának tagja azt mondta kevéssel korábban, hogy jól haladnak a tárgyalások közte és egy dél-koreai tárgyalóküldöttség között Gazni városában, s talán már szombaton vagy vasárnap kiszabadulhat az összes túsz.
Összesen 23 túszt ragadtak el tálib fegyveresek az afganisztáni Gazni tartományban három héttel ezelőtt, kettőt közülük megöltek, mert nem teljesültek követeléseik korábban megadott határidőkre.
Jól haladnak a tárgyalások
Kari Basír molla, az iszlamista szervezet legfelsőbb tanácsának tagja tájékoztatta erről nyugati hírügynökségek tudósítóit. Basír molla részt vesz a dél-koreai küldöttséggel folytatott tárgyalásokon az afganisztáni Gazni városban.
Pénteken kezdődtek közvetlen tárgyalások két tálib vezető és a dél-koreai kormány négy megbízottja között az afgán kormányerők ellenőrzése alatt álló Gazni városban. Ezt az tette lehetővé, hogy az afgán kormány előzőleg írásos garanciát adott a tálib tárgyalók személyes biztonságára. Egy tálib szóvivő szerint az országban állomásozó amerikaiak és más külföldi erők tisztségviselői is aláírták az okmányt.
Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal szövetséges tálibok - az ázsiai ország előző urai - három héttel ezelőtt ejtettek túszul 23 dél-koreai segélymunkást Gazni tartomány területén. Az afgán kormány börtöneiben őrzött tálib foglyok egy csoportjának szabadon engedését követelik foglyaik szabadulása fejében. Újabb és újabb határidőket szabtak, s két férfi túszt ki is végeztek a határidők lejártakor. A kabuli kormány újra meg újra leszögezte, hogy nem teljesíti az emberrablók követelését.
Ennek ellenére Basír molla azt mondta szombati nyilatkozatában: úgy néz ki, hogy teljesül követelésük, kiszabadul 21 tálib fogoly, s ez teszi lehetővé a dél-koreai túszok szabadságának helyreállítását is.
Szöul képviselői értelemszerűen nem vállalhattak kötelezettséget a tálib foglyok szabadon bocsátására, afgán tisztségviselők pedig nem vesznek részt a tárgyalásokon a helyi kormányzó közlése szerint. Így nem tudni, mire alapozta derűlátó nyilatkozatát a tálib vezető, mivel nem mondta el, mi történt a háttérben a zárt ajtók mögött folytatott tárgyalásokon.
Al-Dzsazíra: hajlandók elengedni két beteg túszt
Az afganisztáni tálibok hajlandók elengedni két beteg nőt 21 dél-koreai túszuk közül - jelentette szombaton az al-Dzsazíra katari műholdas hírtelevízió, névtelenül idézett szöuli tisztségviselőre hivatkozva.
Ígéretük szerint a két beteg nő szombaton, vagy legkésőbb vasárnap nyeri vissza szabadságát - mondta a tárgyalókhoz közel álló dél-koreai tisztségviselő az arab hírtelevízió szerint.
Nem derül ki az al-Dzsazíra jelentéséből, hogy szabtak-e feltételt ehhez az iszlamista szervezet tárgyalói. Ha nem, akkor ez tálib engedmény lenne, hiszen az al-Kaida terrorhálózattal szövetséges szervezet eddig mindig azt hangoztatta, hogy pontosan annyi túszt hajlandó szabadon engedni, ahány tálib fogoly kiszabadulhat az afgán kormány börtöneiből. A tálibok részéről egyelőre senki sem erősítette meg az al-Dzsazíra jelentését.
(MTI)