Mátyás, de nem király
A huszonkét éves versenyzőnek az anyja magyar, de ez még nem minden, mert Leventével a kezdetekben magyar edzőnő foglalkozott, a tetejébe a trénerhölgy párja a duisburgi világbajnokságon dolgozik magyar médiamunkásként. Nem pazar?
A legszebb persze az lett volna, ha a nemzetét egyedül képviselő Levente - bónusz gyanánt: édesapja a Srí Lanka-i magyar konzul... - bejut a K-1 500 méter döntőjébe, de nem jutott be; országa itt mellékszereplő. A főbb alakításokat - a hagyományos nemzetek mellett - Magyarország sportolói mutatják be: a pénteki etap (500 méteres elő- és középfutamok, továbbá az 1000 m-es női kajaknégyesek előcsatározásai) alapján fölöttébb biztatóan. A mostanság kevés napfényt látó Wedau sportparkban csupán a kenu egyesben feszítő, ifjú és tapasztalatlan Sáfrán Mátyás hasalt el, méghozzá - a délelőtti első etapot túlélve - simán, ám ez a búcsú sem meglepetés, mivel Angyal Zoltán szövetségi kapitány előzetesen közölte: az olimpiai kvalifikációt tekintve a C-1 a két "billegő" kategória egyike. Egyebekben a kvartettek futamgyőztesként kerültek a döntőbe, ráadásul a Sík Márton, Boros Attila, Csamangó Attila, Bozsik Gábor kajakegység úgy lett finalista, hogy tudta: csak az elsők jutnak tovább egyenes ágon. A Balázs Péter, Horváth Gábor, Joób Márton, Sarudi Pál kenunégyesnek és az ezren érintett Paksy Tímea, Fazekas Krisztina, Keresztesi Alexandra, Benedek Dalma alkotta hajónak az első három pozíció is elég lett volna: erre nem megnyerték szintén?
A sűrűbb mezőnyű számok elejére a "király-", illetve "királynő-kategória" kívánkozik. Az utóbbinál úgy fest, hogy Kovács Katalin feledteti júniusi kisiklását, amikor két szólószámában "csak" ezüstérmet szerzett az Eb-n, ugyanis a legjobb idővel került a döntőbe. A táv háromszoros vb-győzteseként visszatérő Vereckei Ákos útja rögösebbnek tetszik: jóllehet a 63 (!) fős előfutamot biztosan hozta, s délután is futammásodikként ment tovább, végső riválisai sorában az övé a legroszszabb időeredmény. Mindazonáltal nincs vész: a fináléban, ugye, bármi megeshet, mi több, Angyal szerint e tömör mezőnyben könnyebb a dobogón végezni, mint bekerülni a "végjátékba"... A két duplázó duó, a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor kajak-, illetőleg a Kozmann György, Kolonics György kenupáros egyaránt kőkemény középfutamban, "centikkel" biztosította helyét 500-on is a döntőben (a négy "K" az 1000-es erőpróbát csütörtökön vívta), nem utolsósorban a Paksy, Benedek kettős úgy suhant a célba, hogy csak na.
És akkor most szusszanjunk egyet, egészen szombat délutánig, amikor az 1000-es döntőket plusz a női 500-as négyesek fináléját rendezik e parkban. Amelyben a kajakpályától háromszáz méterre fekszik a Duisburg futballstadionja, s amelytől néhány észak-rajna-vesztfáliai labdarúgócsapat arénája sincs oly távol... Viszont a többség "rossz" időben, vagy - lásd a duisburgiakat - idegenben lép fel.
Pech, óriási pech.