Tíz forró év áll előttünk
Modelljük megalkotásakor a kutatók kétféle módszert egyesítettek. Egyrészt az ötnapos időjárás-előrejelzésnél alkalmazott eljárást alkalmazták, amelyhez azt a modellt társították, amelyet az évszázad végén várható klíma elkészítésénél használtak. Az új klímamodell a külső tényezők - üvegházhatást keltő gázkibocsátás, naptevékenység - mellett belső változókkal is számolt. Ilyen például az El Nino, a tengeráramlások és az óceánok hőmérséklete, amelyek mind hatással vannak az éghajlatváltozásra.
A britek szerint a globális felszíni átlaghőmérséklet az elmúlt néhány évben alig változott, ám ez a helyzet már jövőre módosul. A 2009-15 közötti évek felében várhatóan megdől az éppen aktuális hőmérsékleti rekord - azaz legfeljebb egy-két évet él a valaha mért legnagyobb átlaghőmérséklet nevű, kétes értékű csúcs. 2015-re a globális hőmérséklet 0,5 Celsius-fokkal haladja meg az utóbbi harminc év átlagát - olvasható a New Scientist című brit tudományos lapban.
Az előrejelzés szerint 2009-ig a természetes folyamatok nagyjából kiegyenlítik az emberi tevékenység hatását, drasztikus átlaghőmérséklet-emelkedés ezért nem várható. 2010-től viszont minden évben 50 százalékos valószínűséggel magasabb lesz a középhőmérséklet, mint 1998-ban, a rendszeres mérések kezdete óta tapasztalt legmelegebb évben. Ebben az évben a Föld felszínének globális hőmérséklete 14,54 Celsius-fok volt.
Egy másik adat a változásra: 2014-ben átlagosan 0,3 Celsius-fokkal lesz melegebb, mint 2004-ben, tehát tíz év alatt csaknem feleannyival emelkedik az átlaghőmérséklet, mint a huszadik század elejétől a végéig, amikor 0,75 fokos emelkedést regisztráltak. A legutolsó ENSZ-klímabecslés szerint a XXI. század végére a globális átlaghőmérséklet 1,8-4 Celsius-fokkal emelkedhet.