Nem lesz sztrájk hétvégén Ferihegyen
Az érdekképviselet közleménye szerint annak érdekében, hogy fény derüljön a felvetett kérdésre, a Ferihegyi Repülőtér felügyeleti szerveihez, a rendőrséghez és a Polgári Légügyi Hatósághoz fordul.
Az RFDFSZ azért kéri a felügyeleti szervek állásfoglalását, mert számos olyan információ birtokába jutott, amelyek azt valószínűsítik, hogy a sztrájk napján szakmai tapasztalattal nem rendelkező dolgozókat állítottak munkába a munkabeszüntető személyzet helyett.
Amennyiben a feltételezés beigazolódik, úgy a szakszervezet szerint a BA üzleti megfontolásból az utasokat veszélyeztették azáltal, hogy az ellenőrzési és operatív feladatokat olyanokra bízták, akik ezt a feladatot szakszerűen ellátni nem voltak képesek.
Szollár Domokos, a BA szóvivője teljesen megalapozatlannak nevezte a szakszervezet állításait. "Valamennyi munkatársunk, aki a sztrájk idején dolgozott rendelkezett a szükséges szakszolgálati engedélyekkel és ezt a Légiközlekedési Igazgatóság és a rendőrség is megerősítette" - mondta a szóvivő.
"Felháborító és tisztességtelen, hogy utasbiztonsági őrök a társaikat becsmérlik, akik két ember helyett dolgozva biztosították az év legforgalmasabb napján is a repülőtér működését" - hangsúlyozta Szollár Domokos. A cég nem számít hétvégi sztrájkra
Szollár Domokos a repülőteret üzemeltető Budapest Airport szóvivője szerint nem tartják valószínűnek, hogy a szakszervezetek sztrájkot hirdetnének a hétvégére, mivel a béregyeztetéseket és a sztrájkegyeztetést is hétfőn folytatják a felek. Terebesi Péter a sztrájkbizottság szóvivője szerint a munkáltató "húzza az időt".
A szóvivő ugyanakkor megerősítette, hogy hétfőn folytatják a tárgyalásokat. Szollár Domokos hangsúlyozta: jelenleg mindkét fél a minimális bér lehetséges mértékét számolja, ezért is lenne időszerűtlen egy munkabeszüntetés a hétfői egyeztetés előtt. A repülőtér munkavállalói között fennálló bérfeszültségek oldására ugyanis a munkáltató a legutóbbi egyeztetésen javaslatot nyújtott át az érdekképviseleteknek, amely a fizikai dolgozók esetében minimális bér meghatározásával segítené az alacsony keresetűek felzárkózását.
A minimális bér mértéke a bérfejlesztés nagyságát is befolyásolja - tette hozzá a szóvivő. A szakszervezetek egységesen 9,5 százalékos béremelést követelnek, szemben a munkáltató 5,5 százalékos ajánlatával. A BA korábban ennél magasabb mértéket 6,2 százalékot javasolt, ám a múlt vasárnapi munkabeszüntetés miatt ajánlatát lecsökkentette a korábbi, 5,5 százalékos szintre.
(MTI)