Eörsi: Kubai időutazás a diktatúrába

A kubai látogatás tapasztalatai felértek egy időutazással, vissza a Magyarországon már-már elfeledett diktatúrába. Ezt Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezetője mondta tegnap, a Ferihegyi repülőtéren tartott sajtóértekezletén.

A kubai rendőrség fenyegetőzése ellenére végül őt és két, a strasbourgi Európa Tanács parlamenti közgyűlésbeli kollégáját, Erik Jurgens holland szocialista és Andrea Herkel észt kereszténydemokrata képviselőt nem utasították ki. De - mint keddi számunkban már jelentettük - ez lett a sorsa a csoport mellett szakértőként és tolmácsként tevékenykedő Beszterczey Gábornak és lányának, akiket a rendőrség előbb még őrizetbe is vett, kilakoltatta őket a szállodából.

A rendőrség utóbb a három parlamenti képviselővel is egyenként "elbeszélgetett": a kifogás az volt ellenük, hogy a turistavízummal visszaélve, politikai kapcsolatokat tartottak fenn kubai állampolgárokkal. Eörsi köszönettel méltatta a magyar nagykövetség segítségét, amelyben - mint hangsúlyozta - ezúttal magánemberként, turistaként volt részük. A volt televíziós Beszterczey egyébként nagyobb részt az Egyesült Államokban él. Nincs kizárva, hogy ezért pécézték ki őt, a washingtoni Freedom House emberi jogi szervezet állt ugyanis a küldöttség utazásának hátterében.

- Ahol elnyomás van, ott rendkívül fontos a szolidaritás az ellenzékkel, a nemzetközi figyelem - indokolta Eörsi Mátyás utazását. Hivatkozott adatokra, miszerint ma több a politikai fogoly Kubában, mint a Castroék által fél évszázada megdöntött Batista-rendszer idején. S a mai rendszer egyik alapja a feljelentő hálózat. Ilyen körülmények között Eörsi szerint nyilvánvalóan bátorító, ha három európai képviselő találkozik a kubai ellenzék vezetőivel. Miként az is, hogy a belügyi szervek fenyegetése ellenére részt vettek a politikai foglyok hozzátartozóinak, az Asszonyok fehérben (Damas de Blanco) civil szervezet tagjainak szokásos vasárnapi felvonulásán is. Szerinte az ellenzéki vezetőknek hasznos lehetett a tájékoztatás a magyarországi átmenetről, az akkori kerekasztalról.

Eörsi kérdésünkre válaszolva megismételte, hogy "ezen az úton saját magunkat és politikai csoportjainkat képviseltük". Tehát képviselőként saját meggyőződéséből vállalkozott az utazásra, és nem a magyar kormány vagy a külügy megbízásából. Ezért a látogatással nem is tudhat ártani a hivatalos kétoldalú kapcsolatoknak - hangzott a válasz. Ha tudott segíteni a kubai demokratikus folyamatoknak, ha ehhez sikerült hozzájárulnia, akkor az út hasznos volt - mondta a liberális politikus.

Eörsi Mátyás
Eörsi Mátyás
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.