Az EU is fontolgatja az USA utasszigorát
Elmondta: az EU azt akarja megvizsgálni, nagyobb-e az ilyen rendszer belbiztonsági hozadéka annál, amekkora nyűgöt az utasoknak jelent. A hasonlóan működő ausztrál rendszerrel Brüsszelben elégedettek; javaslat szeptember közepén kerülhet az uniós szakminiszterek asztalára.
Mint megírtuk, egyébként is a nyár végére várható az Európai Bizottság esedékes, ún. reciprocitási jelentése, amely értékelheti az Elektronikus Utazási Jóváhagyás (ETA) tervét. Brüsszelben Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter májusban az Európai Parlament állampolgári jogok bizottságában ismertette az ETA-t. (Washingtonban, úgy látszik, nem találtak jobb rövidítést a baszk terrorszervezet monogramjánál.) Azon túlmenően, hogy az EU régi (Szlovénia kivételével mind nyugat-európai) tagállamaiból utazóknak is internetes űrlapon kell majd megküldeniük adataikat - mégpedig útjuk előtt -, kevés még a konkrétum. Arra sincsen válasz, hogy miért kellene minden kérelmezőnek értenie a számítógéphez, és tudnia angolul. De a vízummal ellentétben az ETA-t legalább ingyenesnek ígérik.
Amint a vízumkényszer eltörlése az új tagállamokra – köztük hazánkra - is vonatkozik, az egész EU ugyanabban a cipőben jár. És ennek már most örül. – Nem tűrhetjük, hogy első-, és másodosztályú tagok legyenek (közöttünk) – jelentette kik nemrég, éppen Magyarországon Frattini. Az EU szakértői – mint a szóvivő elmondta – azt is pozitív fejleménynek tartják, hogy az ETA inkább belbiztonsági, semmint bevándorlási szempontokat tart szem előtt.
Brüsszel