Kihalt a kínai folyami delfin?

Valószínűleg befejezte húszmillió éves pályafutását a legritkább víziemlős, a folyami delfin. A kínai folyókban honos baiji nevű delfinfajtából már 2004 óta nem láttak egyetlen példányt sem. Kínai, japán és amerikai tudósok tavaly decemberben is kutattak utána a Jangcén 26 napig, de nyomát sem találták.

Most hat héten keresztül újabb nemzetközi kutatócsoport próbálkozott ugyanott és ők sem találtak baijit. "A faj  végveszélyben van és valószínűleg már ki is halt" - áll a brit  biológiai társaság Biology Letters című folyóiratában publikált jelentésben. "Akkor sincs már esély a túlélésre, ha néhány még megmaradt példányt esetleg nem vettünk észre" - nyilatkozott Sam Turvey kutatásvezető.

A folyami delfinállomány kipusztulásáért az ember felelős. Vesztét azonban a kihalt nagytestű emlősök többségétől eltérően nem a célzott vadászat okozta, hanem a vízszennyezés, a hajóforgalom, a hatalmas duzzasztógátak, és a szabályozatlan halászat kegyetlen módszerei, amelyeknek a halászok szándéka ellenére is rengeteg delfin esett áldozatul - idézte Turveyt a BBC brit közszolgálati műsorszóró társaság honlapja.

A Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint korai lenne még a kihalt fajok közé sorolni a folyami delfint. "Rövid ideig kutattak utána és csak a folyó egyik szakaszán" - mondta egy szóvivő. Hangsúlyozta, hogy akkor lehet hivatalosan kihaltnak nyilvánítani egy fajt, ha már ötven éve nem láttak élő példányt.

Az édesvizet kedvelő baiji - tudományos nevén lipotes vexillifer - a tengeri emlősök fejlődési útjáról nagyjából húszmillió éve elkanyarodott lipotidae család utolsó leszármazottja. A 2,5 méteres, fehér színű, hosszú keskeny csőrű delfinek 3-4 példányból álló csoportokban éltek és halakkal táplálkoztak.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.