Olimpiai össztűz Pekingre
A szervezetek érvelése ugyanabból indul ki: Kína, amikor pályázott az olimpia rendezésére, ígéretet tett, hogy javítani fogja az emberi jogi helyzetet, s szabad körülményeket biztosít az újságírók tevékenységének. A konklúzióik is hasonlóak: egy évvel a játékok megkezdése előtt az ígéretek nagyon távol vannak a megvalósítástól.
A Kínában működő külföldi tudósítók klubja arra a következtetésre jutott, hogy az ország ebből a szempontból egyáltalán nincs felkészülve az olimpia fogadására. A klub 2004 óta, amikor Peking elnyerte a rendezés jogát, 72 olyan incidenst rögzített, amelyben külföldi újságírót zaklattak. Ebből 38 esetben vettek hosszabb vagy rövidebb ideig őrizetbe újságírót, 10 esetben alkalmaztak fizikai erőszakot, s 21 esetben semmisítettek meg feljegyzéseket és fotókat. A klub megállapítja, hogy javultak Kínában az újságírói munka körülményei, de leszögezi, hogy folytatódnak a zaklatások.
A Riporterek Határok Nélkül a hét elején utcai demonstrációt szervezett Pekingben az olimpia szervezőbizottságának székháza előtt. Egy olyan vásznat feszítettek ki, melyen az öt karikát stilizált bilincsekből formázták meg. A résztvevőket rendőrök vették körül, igazoltatták őket, s két órán át nem engedték el a helyszínről. Ugyanakkor Vincent Borell, a csoport tagja azt nyilatkozta, szeretnének konkrét eredményeket látni, így a politikai foglyok szabadon bocsátását, az internet teljes elérhetőségének lehetővé tételét s a rádiók zavarásának beszüntetését.
Az Amnesty International ugyancsak erre az időpontra időzítette legújabb jelentésének közzétételét. Ebben a legfőbb kifogások között sorolják fel a halálbüntetések körüli átláthatatlan helyzetet, a bírósági tárgyalás nélküli fogva tartást, az emberi jogi aktivisták, valamint ügyvédeik és jogi tanácsadóik zaklatását. Tegnap publikálta jelentését a Human Rights Watch is.
Rengeteg rendezvénnyel, sajtótájékoztatóval és tüntetéssel jelentkeztek a napokban a különböző Tibet-védő szervezetek. Egy csoportjuk a nagy falra szervezett demonstrációt. 42 négyzetméteres transzparensükön azt követelték, hogy az olimpia megnyitójáig Tibet váljék függetlenné. A jelen lévő rendőri erők végül a két kanadai, három amerikai és egy brit állampolgárt őrizetbe vették.
Sajtótájékoztatót tartott Jiang Xiaoyu, az olimpia szervezőbizottságának alelnöke is, aki elmondta: ellen fognak állni annak, hogy bárki is politizálja az olimpiai játékokat. Felhívta a figyelmet arra, hogy az év elején egy átmeneti szabályozással könnyítették a külföldi újságírók munkáját. Korábban minden interjúhoz, illetve a bázisváros elhagyásához is engedélyt kellett kérni, míg jelenleg pusztán az interjúalanynyal kell megegyezni. Jiang a tájékoztatón példaként emelte ki, hogy a szervezők csendes nyugalommal fogadták Steven Spielberg filmrendező nyilatkozatát, aki azt mondta, újragondolja korábban elvállalt szerepét mint a nyitóünnepség művészeti konzultánsa, ha Kína nem lép fel keményebben a szudáni kormánnyal szemben, a darfuri genocídium leállítása érdekében.