Kis üveg - nagy robbanás
A Pakisztánban és Nagy-Britanniában kitervelt merényletsorozat hét vagy nyolc, London és az amerikai nagyvárosok között közlekedő járat ellen irányult volna. Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter az ABC televíziónak nyilatkozva azt mondta, emberek ezrei halhattak volna meg, és beláthatatlan károkat okozott volna a légi közlekedésnek, ha nem sikerült volna megakadályozni a terv végrehajtását.
A terroristák a patikákban és a szupermarketekben beszerezhető összetevőkből folyékony, illetve zselés robbanószert kevertek ki. A terv az volt, hogy kis mennyiségben, "sportitalnak" álcázva vitték volna a repülőgépek fedélzetére az anyagot, amelyet a vécében akartak összeönteni.
A tippet olyan bizalmasan kellett kezelni, hogy arról eleinte az amerikai biztonsági tárcánál is csak a miniszter és helyettese tudott. A brit és az amerikai hatóságoknak végül egyetlen éjszaka állt rendelkezésükre, hogy a világ nagy repülőtereivel és a légitársaságokkal közöljék: reggel hattól minden folyadékot tilos felvinni a repülőgépekre. Pakisztánban este kilenckor kezdődtek meg a letartóztatások, és másnap reggelre a világ légi utasai új szabályokkal találták szembe magukat. Összesen hét pakisztánit és huszonnégy brit állampolgárt vettek őrizetbe. Chertoff szerint a terv a szilárd robbanóanyagok kiszűrésére irányuló átvizsgálás egyenes következménye volt. A miniszter úgy tartja, még hosszú évekig folyik majd a terroristák és a hatóságok közötti macska-egér hajsza. Ami a folyadékokat illeti, az amerikai szabályok szerint most csak három uncia - nem egészen 0,9 deciliter - vihető fel a repülőgépekre, és lehet, hogy a korlátozás örök időkre szól.