Mozaiknézőben a Török Bankház tetején
Az egykori Török Bankház homlokzatának páratlanul szép mozaikkompozícióját valószínűleg sokan ismerik. Mostanában gyakran látható gyufásdobozon, a budapesti helyszíneket mutató sorozat egyik darabján.
A híres épület a Szervita téren található, és már rég nem bank, a háború óta lakások vannak egykori irodáiban. A házat kívülről épp felújíttatja az V. kerületi önkormányzat. Ritka alkalom ez arra, hogy a pártázatán ragyogó híres Róth Miksa-alkotást testközelből is megszemlélhessük. Állítólag ez a város legnagyobb szecessziós
homlokzatmozaikja.
Brutyó Mária restaurátor nyomában mászunk fel az állványzatra, és valahol a tetőtér magasságában egyszer csak ott állunk szemközt Hungária istenasszonnyal. A trónuson ülő hölgy bíborpalástot visel, jobbjával kardot markol, s mellette kétoldalt a magyar történelem nagy alakjai állnak. Balról Bocskai, Zrínyi, Rákóczi, Pázmány,
jobbról többek közt Kossuth, Széchenyi, Eötvös, Vasvári. A magyar koronás, szép asszonyfőt legalább két méter
átmérőjű arany glória ragyogja körül. Arcán a restaurátorok már fehér vonallal körbejelölték a “plasztikai műtétre” vagy kozmetikázásra szoruló felületeket. Nem csoda, hisz a hölgy jövőre lesz százéves, és nem
csak a természetes avulás mutatkozik rajta, hanem azok a részek is, ahol a háború után nem megfelelő minőségű mozaikkal pótolták a hiányokat. Most eredeti, velencei üvegmozaikokkal dolgoznak.
A teljes kompozíció több mint ötven négyzetméter, s körülbelül a harmadát kell kicserélni.
Valamikor a mozaik mögötti tetőtérben volt a bank páncélterme. A kép fölött pedig egy hatalmas, világító, színes
üveggömb is díszlett, “Török” felirattal. Ezt azonban már a háború előtt leszerelték, s a Bazilika pincéjébe vitték,
ahonnan eltűnt - tudjuk meg Uti-Miksán Attilától, a felújítás műszaki ellenőrétől. A gömböt most még nem pótolják, nem fért bele az első ütemre szánt 200 millió forintba, de egyszer meglesz az is.
A ház homlokzatán kő- és fémrestaurátorok, díszműbádogosok is dolgoznak. A kövesek kis, hegyes vésőkkel lepattintgatják a szoborfőkről az évtizedek alatt rájuk kövült fekete szennyeződést, a fémesek pedig a homlokzati üvegezés elrozsdásodott fémkereteit és a horganyból készült díszeket. Az egyik mester, Manhertz Mátyás már 1959-ben is dolgozott a házon. Az a helyreállítás rohammunka volt - mondja -, sokszor nem fémmel dolgozták be a lyukakat, hanem betonnal. Az akkori kényszermegoldásokat is most kell helyrehozni.
A felújítás év végére fejeződik be, a Belváros egyik legszebb háza, a volt Török Bankház megfiatalodva ünnepelheti századik születésnapját.
Csordás Lajos