Gyógyszeradás nemi alapon
Pedig kell. Petra Thürmann professzor aszszony az idei wiesbadeni belgyógyász kongresszuson arról tartott előadást, hogy a gyógyszeradagolásnál még mindig többnyire csak a súlykülönbségeket veszik figyelembe - ha figyelembe veszik (a férfiak átlagosan 12 kg-mal nehezebbek). Pedig legalább ilyen fontos tudni, hogy az élettani folyamatokban is jelentős nemi differenciák vannak.
Például az egyik leggyakrabban használt "szívszer", a Metoprolol a hölgyek vérében 40 százalékkal magasabb koncentrációt ér, mint a férfiakéban - így persze mellékhatásai is gyakoribbak. Az ok: a gyógyszert bontó cytochrom-450 enzimek működését a női nemi hormonok jelentősen befolyásolják.
Nőknél a szív ingerületátvivő rendszere, "elektromos hálózata" is érzékenyebb gyógyszerekre - nem szívszerekre is. Ez az oka annak, hogy ma már ötven olyan, a legkülönbözőbb hatású - asztmaellenes, ideggyógyászati, de szénanátha elleni - gyógyszert találtak, amely a nőknél gyakrabban és veszélyesebb mértékben okoz(hat) veszélyes ritmuszavarokat.
Ugyanakkor a nők a műtéteket követően kevesebbet igényelnek a fájdalomcsillapításra adott morfinszármazékokból. Ugyanakkor e kábító-fájdalomcsillapító mellékhatásaitól a hölgyek jobban szenvednek, gyakrabban émelyegnek, hánynak tőle.
Érthető, hogy a nemi különbségekre a nem várt mellékhatások hívják fel a figyelmet. Egy aránylag új cukorbetegség elleni gyógyszerről is kiderült, hogy nőknél súlyos(abb) fokú csontritkulás okoz.
Sokat elárul a problémáról, hogy az amerikai gyógyszerpiacról kivont szerek 80 százalékánál igazoltak nőknél több szövődményt.