Ismét amerikai a Chrysler

Egy magán befektetési alap, a Cerberus Capital Management tulajdonába került a DaimlerChrysler amerikai leányvállalata. A 10,1 milliárd dolláros ügylet során a részvények 80,1 százalékát értékesítette a német anyavállalat. Ez utóbbi, a részvényesek októberi jóváhagyását követően, visszaveszi a Daimler AG nevet.

A tranzakció, amelynek során először került egy magánalap tulajdonába vezető amerikai autógyártó, majdnem meghiúsult az amerikai hitelpiac aktuális zavarai miatt. A kölcsönt a tervek szerint egy összegben egy 12 tagú bankkonzorcium folyósította volna, ám végül is egy a két fél által közösen felvett, kétmilliárd dolláros, egy év alatt aktuális piaci feltételekkel lehívható kiegészítő hitel vált szükségessé az üzlet nyélbe ütéséhez. Az összegből 1,5 milliárd dollár a DaimlerChrysler terhe, ám a társaságnak joga van hét éven belül a piacon értékesíteni a követelést.

Alig kilenc évvel ezelőtt az évszázad házasságaként emlegette az üzleti világ a német Daimler Benz és az amerikai Chrysler fúzióját, amelynek során a német társaság 37 millió dollárért szerezte meg a Dodge és a Jeep gyártóját. A mézeshetek rövidre sikeredtek az amerikai piaci gondok okán. A tavalyi mérleg a cég történetének harmadik legrosszabb eredményét jelezte. A főbűnös a Chrysler volt, amelynek termékei nem állták a versenyt a kisebb fogyasztású ázsiai járművekkel szemben. Az amerikai leány 1,16 milliárd eurós üzemi veszteséggel gyakorlatilag lenullázta a csoport kasszáját, amelyhez a Mercedes egymilliárd körüli nyereséggel járult hozzá.

A Chrysler 14 összeszerelő üzemmel, 11 motorgyárral és 10 egyéb technikai központtal rendelkezik Amerikában. Az új tulajdonos, az 1992-ben alapított magán befektetési alap, a Cerberus Capital Management, kifejezetten krízishelyzetben lévő cégek felvásárlására szakosodott. Nevét emlegetik a Ford által értékesíteni kívánt Jaguar és Land Rover potenciális vevőjeként is. Jelenleg 50 vállalat van tulajdonában, amelyek összforgalma közel 80 milliárd dollárra rúg. Az eddig ismertté vált szándékai szerint sor kerül a Chryslerrel kapcsolatban már korábban ismertté vált reorganizációs lépésekre. Így a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a cégterápia során bezárnak két, esetleg több gyártóbázist, és elbocsátanak 13 ezer alkalmazottat. Ugyanakkor a Cerberus hosszú távú kötelezettséget vállalt a Chrysler-nyugdíjasok juttatásainak változatlan teljesítésére, valamint az egészségbiztosítások finanszírozására. Ennek költségeit 23 milliárd dollárra becsülik a szakértők. A Chryslernek jelenleg mintegy 41 ezer aktív dolgozója van, miközben a nyugdíjasok száma meghaladja a 111 ezret. A hírek szerint Newark és Delaware juthat a bezárás sorsára, a költségeket 400 millió dollárra becsülik, ugyanakkor szakértők úgy vélik, évi 260 millió dolláros megtakarítást hozhat a lépés. A Morgan Stanley tőzsdei elemzője az idén tavasszal 2008-ra egymilliárd eurós üzemi nyereség és mintegy 15 centes árfolyam-emelkedés esélyét villantotta fel a befektetők előtt. A Chrysler elnöke, Tom LaSorda az eladás tényét kommentálva hangsúlyozta: ha átmenetileg is, de kisebb lesz a rövid távú nyereségtermelés tekintetében a nyomás az új tulajdonos részéről. Tom LaSorda egyébként már e hét elején főnököt kapott, a Cerberus Bob Nardellit, a Home Depot kereskedelmi lánc volt irányítóját nevezte ki elnök-vezérigazgatóvá, míg LaSorda alelnökként folytathatja pályafutását a társaságnál.

Búcsúzik a Chryslertől a Daimler
Búcsúzik a Chryslertől a Daimler
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.