Brit száj- és körömfájás: az EB exporttilalmat léptetett életbe

Drákói szigorral lépett fel az Európai Unió a nagy-britanniai száj- és körömfájás-járvány elterjedésének megakadályozására: a szervezet hétfő este úgy döntött, hogy egyelőre megtiltja Nagy-Britanniából élőállatok behozatalát a szervezet többi tagállamába, valamint a hús- és a tejimportot.

A száj- és körömfájásjárvány egy London közelében lévő, dél-angliai farmon tört ki a múlt pénteken. Az élőállatokra veszélyes, rendkívül fertőző betegséget nem csak Brüsszel, de a brit kormány is nagyon komolyan veszi: a brit mezőgazdasági minisztérium szóvivője már a hét végén közölte, hogy Nagy-Britannia felfüggesztette az élőállat (beleértve a hús- és tejtermékek) exportjára érvényben levő valamennyi engedélyt. Az uniós tilalom lényegében ezt a lépést erősíti meg, s a döntés - mint Brüsszelben közölték - a brit hatóságokkal való koordináció után született.

 

Az EU-határozat értelmében újabb intézkedésig tilos Nagy-Britanniából mindenféle szarvasmarha, juh és kecske kivitele, valamint - néhány kivétel mellett - a hús- és tejtermékek exportja a szervezet többi tagállamába, mint ahogy tilos élőállat bevitele is a brit területekre. A kiszivárgott hírek szerint Brüsszel és London eredetileg ennél némileg enyhébb korlátozás bejelentésére készült, de végül a vírus terjedésének megakadályozására a maximális elővigyázatosság mellett döntött, s egész Nagy-Britanniát "magas kockázatú térségnek" nyilvánította.  

Az országban legutóbb 2001-ben ütötte fel a fejét a száj- és körömfájás, amelynek következtében több mint 7 millió állatot kényszerültek levágni, s ez hatalmas veszteséget okozott a brit gazdaságnak. Most azért - többek között éppen a gazdasági károk enyhítésére - a brüsszeli rendelkezés hagy néhány kiskaput: így például a július 15. előtt készült feldolgozott termékek exportálhatóak Nagy-Britanniából, valamint azok is, amelyek megfelelő kezelésen (például hőkezelésen) mentek át az esetleges vírusok semlegesítésére. Emellett exportálhatóak azok a feldolgozott termékek, amelyeket Nagy-Britanniában készítettek, de olyan állatból, amely külföldön nevelkedett. S végül a korlátozások nem vonatkoznak az észak-írországi állatfarmokra, mert ezeknél az egészségügyi hatóságok nagyon csekélynek tartják az esetleges megfertőződés kockázatát.

Az intézkedések addig maradnak hatályban, amíg a brit járvány alakulása ezt szükségessé teszi - közölték Brüsszelben. Ahol egyébként e hét szerdáján tanácskozást tartanak a tagállamok állategészségügyi szakértői, hogy megvizsgálják a helyzetet.

(MTI)

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.