A boltokban eddig nem találtak dioxinos árut
Egyelőre egyetlen hazai felhasználónál találtak az indiai eredetű, dioxinnal szennyezett guar-gumi-szállítmányból, ám még ez az érintett tétel sem került a boltokba. Míg külföldről már érkeztek olyan hírek, hogy német és francia áruházak polcairól bizonyos tejtermékeket visszavontak a szennyezés miatt, nálunk a vizsgált tétel még a gyártónál volt - tudtuk meg szombaton Süth Miklós országos főállatorvostól. Közben a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz tartozó Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság honlapján közzétették annak a huszonkét vállalkozásnak a nevét, amely bejelentési kötelezettségének eleget téve jelezte, hogy guar-gumit vagy azzal készült adalékanyagot forgalmaznak, vagy használnak termékeikben. A cégeknél zárolták a készleteket, illetve megkezdték azok hatósági vizsgálatát. Eddig egy sütőipari cég termékeinél kezdtek laboratóriumi vizsgálatokat is - igaz, ezt maga az érintett cég kérte.
Ekkora nyilvánosságot azonban csak Magyarországon kapott az ügy brüsszeli tudósítónk értesülései szerint. Christianne Hohmann, az Európai Bizottság ügyeletes szóvivője elmondta, Brüsszel nem adott olyan tanácsot a vásárlóknak, hogy ne fogyasszanak olyan terméket, amelyben guar-gumi található. Mint megírtuk, július 25-én az EU figyelmeztetést köröztetett svájci felhívásra, miszerint dioxint tartalmazhatnak a Svájcon keresztül érkezett importtermékek, amelyekből kilenc uniós tagállamba - köztük hazánkba - került szállítmány. A hazaihoz hasonló felhívás a szintén érintett Franciaországban sem volt, de értesüléseink szerint máshol sem.
Az élelmiszer-biztonsági jogszabályok ugyanis nem írnak elő ilyet, Magyarországon sem. Ha az egészségre közvetlen veszély állapítható meg, akkor elvileg nem kell bevonni a lakosságot sem, márpedig most ez nem áll fenn - mondta lapunknak Dékány András, az agrártárca szóvivője. Itthon egyrészt fogyasztóvédelmi, másrészt az EU illetékes hivatalától, valamint más tagországokból érkező információk okán döntöttek úgy, hogy mégis felkérik a lakosságot arra, lehetőség szerint ne vásároljanak és ne fogyasszanak olyan élelmiszert, amelyben van az E-412-es adalékanyagból.
Az uniós élelmiszer-biztonsági szervek még a múlt hét elején fújtak riadót, majd csütörtökre kiderült, hogy az első, svájci jelzésben említett tételeken túl további tizenkilenc szennyezett tétel került az unió területére. Ekkor Süth Miklós főállatorvos a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági Igazgatóságával felfüggeszttette a guar-gumi használatát. Pénteken megerősítették: a korábbi híradásokkal szemben mégis jutott hazánkba a szennyezett tételekből, és felszólították az adalékanyagot használó cégeket, hogy máig jelentkezzenek a hatóságoknál. A élelmiszer-biztonsági szakemberek előzetes becslése szerint akár 200 ezer hazai cég használhatja valamilyen módon ezt az állagjavító adalékot. A zömében indiai eredetű anyagot az élelmiszeripartól a gyógyszeriparon át a robbanószeriparig alkalmazzák. Az ellenőrök először az élelmiszeripari szállítmányokat nézik át, majd előreláthatólag e héttől terjesztik ki a vizsgálatot a gyógyszerekre és takarmányokra. Bár eddig nincs olyan hír, miszerint szennyezett tételekkel kezelt élelmiszer került volna kereskedelmi forgalomba, Süth Miklós még pénteken arra kérte a fogyasztókat: amíg a hatóságok nem tisztázzák az ügyet, ne vásároljanak az E-412 (a guar-gumi EU-ban használatos kódja) adalékot tartalmazó termékekből. S ha találnak olyan, már a boltok polcain lévő terméket, amely szennyezett lehet, akkor arról azonnal értesítik a kereskedőket és a lakosságot is - utóbbit az Országos Élelmiszer-biztonsági és Táplálkozástudományi Intézet honlapján www.oeti.hu.
Az ellenőrzést a felhasználó cégeknél lévő guar-gumi-tételek szállítási papírjaival kezdik - az eddig megtalált egyetlen szennyezett tételt is ennek alapján azonosították be. Ha az áru "gyanúsnak" minősül, úgy laboratóriumi vizsgálatra kerül sor, ami hozzávetőlegesen 440 ezer forintba kerül, és annak a gyártónak vagy forgalmazónak kell állnia a cechet, amelyiknél az adalékanyagot találták.
S ha egy megvásárolt termékről bebizonyosodik, hogy szennyezett, akkor a kereskedőnek vissza kell majd adnia a termék árát. A vásárlási blokkokat így most érdemes megőrizni, ha valaki olyan terméket vesz, amelyben van E-412 - hívta fel a figyelmet Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára vasárnap.