Hetekbe kerül, mire minden tételt átvizsgálnak
Vélhetőleg jópár élelmiszerbiztonsági vezető szakítja meg a nyaralását a hét elején felröppent újabb dioxin-ügy kapcsán. Igaz, az élelmiszerbiztonsági hatóság munkatársai is jelenleg három műszakban dolgoznak, ahová folyamatosan jelentkeznek be a főállatorvos péntek délutáni felhívása után a guar-gumit felhasználó cégek. Süth Miklós lapunknak elmondta: becsléseik szerint akár kétszázezer hazai felhasználó (gyártó, szállító) céget érintheti a probléma.. A fontossági sorrendnek megfelelően először az élelmiszeriparban dolgozó vállalkozásokat vizsgálják át: miután pénteken felfüggesztették az adalékanyag használatát, a mostani bejelentések nyomán ellenőrzik a cégeknél lévő szállítmány papírjait, ahol nem egyértelmű, hogy honnan származik a tétel, vagy fennáll annak a lehetősége, hogy szennyezett tételekből származik, úgy azt azonnal kivonják a forgalomból, illetve laboratóriumi vizsgálatnak vetik alá. Ezzel párhuzamosan az élelmiszerláncban résztvevő gyártókat és a beszállítókat is tájékoztatási kötelezettség terheli egymás iránt. Eddig egyetlen hazai felhasználónál talált tételről bizonyosodott be, hogy vélhetően dioxinnal szennyezett - ennek a tételnek az esetében a feladó ország laboratóriumában mutatták ki az engedélyezett határértéket túllépő dioxin - szintet. Süth Miklós elmondta: ebben az esetben nem került ki a termék az áruházi polcokra, illetve eddig még nincs olyan jelzés, hogy ilyen szennyezett termék kikerült volna a forgalomba. (Közben Németországban és Franciaországban már hírek érkeztek arról, hogy joghurtokat, sajtokat visszavontak a kereskedelemből.)
Minden olyan esetben, amikor fennáll a szennyezés gyanúja, riadóláncban értesítik a kereskedőket, akik így
Háttér
Az esetleg visszavonásra kerülő élelemiszerek listáját közzéteszik a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz alá tartozó Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági igazgatóság honlapján. Mivel óriási mennyiségű tételt kell átvizsgálni, így Süth Miklós úgy becsülte: hetekre lesz szükség, mire az összes, Magyarországon lévő guar-gumi tételről, illetve az abból készült termékről nyugodtan ki lehet jelenteni, a hazánkba érkezett guar-gumi szállítmányokban nincs dioxin-szennyezés, illetve a dioxin-szennyezés mértéke a határérték alatti. Pontosan ezért kérte Süth Miklós a lakosságot még pénteken, hogy ha lehet, a vizsgálat lezárulásáig tartózkodjon az E - 412 jelzésű komponenset (a guar-gumi EU-ban használatos, egységes jelölése) tartalmazó élelmiszertől.
Mi az a Guar-gumi?
A guar-gumi, pontosabban a guar bab örleménye és gyantája széleskörben használt adalékanyag, az élelmiszeripartól a gyógyszeriparon keresztül a kozmetikumokig, de még robbanószerek előállításához is használják. Az élelmiszeriparban elsősorban a sütőiparban, a tejeknél a és a húsoknál használják leggyakrabban, mint állományjavítót, illetve stabilizátort. Bár a guar bab megterem még Pakisztánban és Ausztráliában is, a világon piacra kerülő guar-gumi 80 százalékát India állítja elő. Egyelőre az uniós hatóságok az indiai hatóságok válaszát várják, hogy pontosan hogyan kerülhetett be az India Glycols által szállított tételek egy részébe a szennyezés. Pláne, hogy a cégen kívül jópár más helyi cég is beszállít az uniós piacra.