Sok ezer Del Medico
Szerkesztetlen tartalom, ellenőrizetlen információk, pletykálás és rémhírterjesztés a modern technika segítségével - ezek a leggyakrabban megfogalmazott ellenérvek az internetet elöntő blogjárvánnyal szemben. A járvány szó egyáltalán nem túlzás: az aktív blogok száma már jócskán túl jár a százmillión (csak Kínában 16 millió van belőlük), és a halmaz állítólag öthavonta duplázódik. Ez a menynyiség ugyanakkor már könynyen átcsaphat minőségbe: a blogoknak köszönhetően elképesztően megnőtt az online-média témarepertoárja, felgyorsult a hírverseny. Nemcsak az információ- és a véleménykínálat vált szinte követhetetlenül bőségessé, hanem a szerzők és a stílusok választéka is.
A The Wall Street Journal a jubileum alkalmából megpróbálta ütköztetni a nézeteket a blogkérdéssel kapcsolatban. Az "ellentábor" legnevesebb alakja Tom Wolfe. A hatvanas években a hírlapírást megújító New Journalism vezéralakjaként nálunk is híressé vált író (Kandírozott mandarinzselészínű áramvonal) szerint a blogolvasás visszalépés a tömegkommunikáció szinte elfeledett formáihoz, amikor még a szájról szájra terjedő pletykák uralták a "közszférát". A támogató érvek talán legfontosabbika, hogy a blogokból mára új nyilvánosság született, amely másképp működik ugyan, mint a régi, de hasonlóan fontos szerepet tölt be, mint a hagyományos sajtó.
Maga a szerep aligha vonható kétségbe, hiszen az internetlátogató közönség egyre nagyobb hányada a blogokból tájékozódik. Főként azért, mert a legfrissebb első kézből származó információkat itt találja meg. Blogfelületeken jelennek meg először az új autók és mobiltelefonok (!) kémfotói, a technikai újdonságokról a "kritikai blogok" közlik az első mérvadó teszteket, de egy új szórakozóhelyről, egy nyaralóhely szolgáltatásairól vagy egy "problémás" politikai eseményről (tüntetésről, pártbotrányról stb.) is többnyire az internetes naplók révén lehet a leggyorsabban tájékozódni.
A hitelesség nagyon is kérdéses, de talán csak a hagyományos sajtón felnőtt olvasó szemszögéből. Tény, hogy a blogszférában a megbízható tájékoztatásnak nincsenek jogi, illetve "sajtószakmai" garanciái. Garanciák ettől még vannak, csak más természetűek. Lapunk legutóbbi, a bloghírek hitelességével foglalkozó cikkére szabályos válaszcikk született a Nolblogon, amelyben a szerző "kommentek százai alatt kialakult többszörös hír- és forrásellenőrzés"-ről ír. Vagyis arról, hogy nem önmagában a közölt információ, hanem a hír és "utóélete" - megjelent szövegre reagálók korrekciói - együttesen ad biztosítékot a hitelességre.
Azaz, mivel a blog interaktív, lehetőség és érdemi esély is van a tévinformációk gyors kiigazítására (szemben például a nyomtatott sajtóval). Képszerűbben megfogalmazva: "Az új médiában a kommentelők ellenőriznek, az újságoknál ez Del Medico Imrére marad". (Del Medico az egyik leghíresebb sajtólevelező, számtalan javítást és kiegészítést közölt tőle lapunk Fórum rovata is. - A szerk.)
A The Wall Street Journal cikke éppen csak "megkaparta" azt a kérdést, hogyan lett az eleinte a gépfüggők alternatív kommunikációjaként és önkifejezési módjaként indult blogírásból mára divat és tömegjelenség.
Az egyik lehetséges megoldást éppen az említett válaszcikk - A véleményvezérlés régi módja: az újságokban adagolt médiahatalom - tartalmazza. Az írás csokorba gyűjti a hagyományos sajtó hibáit - a lassúságtól a korrekció nehézkességéig -, és arra a következtetésre jut, hogy a blog pont olyan, mint ha ezen hátrányok kiküszöbölésére találták volna ki.