Németország nem fizet váltságdíjat
A hazaszállított holttest boncolása után egyértelművé vált, és ezt tegnap a külügyi tárca is megerősítette: a túszejtők több lövéssel végeztek a két héttel ezelőtt elrabolt 44 éves mérnökkel. Vezető német politikusok (köztük Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter) mélységes felháborodásuknak adtak hangot a történtek miatt, és a tettesek felelősségre vonását követelték - írta az MTI.
A külügyminisztérium tegnapi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy mindent megtesz a másik német túsz (egy 62 éves mérnök) életének megmentéséért. Megerősítette ugyanakkor, hogy a német kormány elutasít mindenfajta zsarolási kísérletet, és cáfolta azokat az értesüléseket, amelyek szerint tekintélyes váltságdíj fizetését fontolgatnák.
Azt is közölték Berlinben, hogy a tálibok követelései ellenére szó sem lehet az Afganisztánban állomásozó 3200 fős német kontingens kivonásáról. A német lakosság azonban - mint a legfrissebb felmérésekből kitűnt - merőben ellentétesen gondolkozik. Az elmúlt hetek sorozatos "túszügyei" nyomán rohamosan megnőtt azok száma, akik a haladéktalan kivonulást sürgetik. Az ARD közszolgálati televízió szerint ez az arány jelenleg megközelíti a hetven százalékot.
Dél-Korea amerikai segítségben bízik
A dél-koreai kormány közölte a huszonegy koreai túszt fogva tartó tálib lázadókkal: bármit nem tehet meg a túszügy megoldásáért. "Kapcsolatainkon keresztül világossá tettük: megvan a határa annak, amit a kormányunk tehet a követelések teljesítése érdekében" - mondta a Reuters szerint Csun Ho Sun elnöki szóvivő. A tálibok eddig a fogságukba került dél-koreai csoport két férfi tagját végezték ki.
Az ázsiai országban az elmúlt napokban egyre erősödtek azok a hangok, amelyek Szöul legszorosabb szövetségesétől, Washingtontól azt követelik: az Egyesült Államok gyakoroljon befolyást a tárgyalásokra, amelyeket az afgán kormány folytat a túszok kiszabadítása érdekében. Kabul elvből elveti a fogolycsere lehetőségét, vagyis azt, hogy a dél-koreai túszok szabadon engedése fejében tálib bebörtönzöttek is visszanyerhessék szabadságukat. Szöul azonban "rugalmasságot" kér az afgán kormánytól, főként a két túsz kivégzése óta.