Spájzriadó a guar-gumi miatt

A hétvégi élelmiszer-bevásárláshoz jobb, ha nagyítót is visznek magukkal. Senki ne vásároljon olyan élelmiszert, amiben E 412-es adalék van - figyelmeztet Süth Miklós országos főállatorvos. Bebizonyosodott ugyanis: a korábbi hivatalos közleményekkel ellentétben mégis került Magyarországra abból a dioxinnal szennyezett, mérgező élelmiszer-adalékanyagból, amelyből egy svájci cég szállított számos uniós tagországba.

Tegnapi próbavásárlásunk során munkatársunk többek között sajtos grillkolbászt, csirkemellsonkát, sajtos baromfivirslit talált, amelyiken az E 412-es jelzést olvasta.

Bognár Lajos, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal élelmiszerlánc-biztonsági elnökhelyettese elmondta, hogy az állat-egészségügyi hatóság vizsgálódik. Azonnal felfüggesztették a guar-gumi használatát és kötelezték az összes élelmiszergyártót, hogy vizsgálja át raktáron lévő készleteit s az eddig felhasznált termékek dokumentációját is. Ha felmerül a gyanú, hogy a guar-gumi-szállítmányból kaptak, akkor a hatóság azonnal vizsgálatot kezd.

Amíg az összes élelmiszergyártótól nem érkezik megnyugtató válasz, addig érdemes a hatósági tanácsot megfogadni. A közeli napokban érdemes minden kész élelmiszer címkéjét alaposan átvizsgálni, és ha megtalálják az E 412-es jelölést, akkor nem kell a kosárba rakni. Az élelmiszer- és takarmányfeldolgozókat közleményben kötelezték, hogy jelentsék guar-gumi-készleteiket. Ennek alapján állapítja meg a hatóság, hogy a szennyezett szállítmányból vásároltak-e.

Egy Tolna megyei nagykereskedő és egy Pest megyei pékség is jelezte: termékeikben van indiai guar-gumi. A cégek tájékoztatták partnereiket, illetve visszahívták a termékeket.

Még nem tudjuk, hogy mennyi dioxin lehet a bejelentett termékekben, egyáltalán átlépi-e vagy sem a határértéket. De most az él az Európai Unió 27 tagállamában, hogy az Indiából származó guar-gumit csak hitelt érdemlő dokumentum alapján lehet dioxinmentesnek nyilvánítani - mutatott rá a főállatorvos.

Az indiai guar-gumit tartalmazó készítményekből az ország minden részére kerülhetett, egyelőre nem lehet megmondani, hogy összesen hány cég érintett - mondta el a távirati irodának Süth Miklós.

A kereskedőkhöz péntek estig hivatalos jelzés nem érkezett az FVM-ből, ők is csak a sajtóból értesültek az esetről - mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára -, amint megérkezik a jelzés, azonnal működésbe lép az élelmiszer-biztonsági riadólánc.

A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (MÉBIH) a svájci riasztás után hat nappal közleményben cáfolta, hogy Magyarországra is szállítottak volna az Indiából importált, dioxint tartalmazó guar-gumiból. Mint beszámoltunk róla a július 25-i riasztásában Svájc jelezte: az India Glycols nevű indiai cég által importált guar-gumiban 406 pg/gramm dioxint mutattak ki. A svájci forgalmazó Unipektin Rt. partnereit írásban és telefonon is értesítette a kifogásolásról és a tétel zárolásáról.

Tegnap azonban az országos főállatorvos a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági Igazgatóságával már felfüggesztette a guar-gumi hazai felhasználását. Az indoklás szerint a guar-gumi-szállítmány ugyan nem tartalmazott dioxinszennyezést, viszont újabb 19, az unió területére érkezett guar-gumi-szállítmányt azonosítottak. Ennek vizsgálata hosszabb időt vesz igénybe. Egy-egy vizsgálat költsége eléri a félmillió forintot.

Amíg a hatóság hitelt érdemlően nem tudja bizonyítani, hogy egy-egy guar-gumi szállítmányban nincs dioxinszennyezés, illetve a dioxinszennyezés mértéke a határérték alatti, addig nem engedélyezik az állományjavító anyag belföl- di felhasználását.
Süth Miklós kitért rá: a széles körben alkalmazott guar-gumitól még senki sem betegedett meg Magyarországon és erre a szakemberek nem is számítanak.

Az emberi szervezetbe jutva az első tünetek a bőrön, kiütések formájában jelentkeznek, nagyobb dózis esetén az idegrendszer és az immunrendszer is károsodik. A dioxin hosszú távon rákot okoz. Dioxin, azaz egyfajta klórvegyület keletkezik – és kerül a környezetbe – például a papíriparból, egyes kohászati eljárások alatt, hulladékégetéskor, fáradtolaj-tüzeléskor vagy kábelégetéskor is.

Elhongzott: esetről eddig azért nem tájékoztatták a lakosságot, mert a Magyarországra érkező évi háromezer hasonló riasztás egy része az első információk pontosítása után valótlannak bizonyul. Az embereket csak akkor kell rögtön tájékoztatni, ha az adott termék már kikerült az üzletek polcaira.

Lapzártakor még jóformán semmit sem lehet tudni arról, hogy mennyi terméket érinthet a szennyezés: igen széles ugyanis azoknak a termékeknek a palettája, amelyet az E 412 állományjavítóval kezeltek. Ezen a több ezer terméken belül kellene megtalálni azokat a termékeket, amelyeket esetleg olyan gyártóktól érkeztek, amelyek a dioxinnal szennyezett adalékanyagot használták. Ehhez azonban a kereskedőknek szükségük lenne a gyártók listájára, hogy lépni tudjanak. A helyzetet bonyolítja, hogy egyelőre az sem tisztázott, hogy a hazai áruházakban lévő importtermékek közül melyeket érinthet a dioxinszennyezés.

Az E 412 élelmiszer-ipari  alkalmazása

Felhasználási területei: 

Sütőipar: növeli a tészta nyújthatóságát, rugalmasságát, javítja az állagát, növeli eltarthatósági idejét. Töltött termékeknél meggátolja a töltelék kicsepegését, szivárgását, a tészta átnedvesedését. l Tejipar: sűríti a tejet, joghurtot, kefirt és a folyékony sajttermékeket, segít megőrizni a jégkrémek, sorbetek homogenitását, állagát. l Húsipar: kenő- és kötőanyag.l Öntetek és szószok: segíti a szószok, öntetek, ízesítők, ketchupok stabilitását és megjelenését.l Egyéb: levesporok, édességek, öntetes halkonzervek, fagyasztott élelmiszerek, takarmányok.

Az EU bizottságának egészségügyi szóvivőjét péntek este nem értük el, de svájci hírforrások szerint az EU-n belül – hazánkon kívül – a következő országok lehetnek érintettek: Németország, Franciaország, Ausztria, Nagy-Britannia, Finnország, Spanyolország, Csehország és Lengyelország. Brüsszel már július 25-én kiadott a tagállamoknak egy erről szóló figyelmeztetést, miután az Unipektin termékeiben a grammonkénti megengedett legfeljebb hat pikogramm dioxin helyett 12-156 pikogrammot mértek. (A pikogramm a gramm egymilliomod részének egymilliomod része.) Ugyanakkor svájci egészségügyi szakemberek szerint a kockázat nem jelentős
a fogyasztók egészsége szempontjából.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.