Szellőzőtisztítással a paneltüzek ellen
Ez azonban éppen most, amikor a panelházak felújításával kapcsolatban folyamatosan felvetődik a pénzhiány, meghaladja a lakóközösségek többségének anyagi tehetségét.
Egy miskolci cég péntek délelőtt mindezt cáfolni próbálta. A XI. kerületben egy Etele úti, tízemeletes, tíz lépcsőházas panelház tetején mutatták be saját szabadalmukat, amely, ha nem is a tüzet, de annak továbbterjedését akadályozhatja meg. Magyarország 600 ezer paneltechnológiával épült lakásának harmadát, azaz legalább 200 ezret úgynevezett gyűjtő-szellőző vezetékkel látták el. Ezek azok az egész házat behálózó kürtők, amelyeken paneltüzek esetén terjed a hő, valamint a lángok. A veszélyt nem a szellőzők jelentik, sokkal inkább az, hogy ezeket megépítésük óta nem tisztították.
Pénteken Újbudán a szakemberek azt mutatták be, hogy miként lehet a szellőzők tetőkön kivezető kürtőin keresztül kitisztítani a rendszert anélkül, hogy bemennének a lakásokba, illetve hogy a lakók egyáltalán észrevennék a munkálatokat. A szellőzők tisztítása persze nem csak tűzvédelmi szempontból fontos, hiszen a panellakásokban élők allergiás megbetegedéseiért is sokszor azok a járatok a felelősek, amelyekben a por és más lerakódások táptalajt jelentenek a káros baktériumoknak. Az eljárás, amely ekkora házakban lakókra lebontva legfeljebb néhány ezer forint, leginkább mégis a tűzmegelőzést szolgálja. Bérczi László alezredes, a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság tűzoltási főosztályvezető-helyettese szerint valóban jelentősen lassíthatja a tüzek tovaterjedését, ha a szellőzőket tisztán tartják. Ez azonban tapasztalataik szerint a legritkább esetben fordul elő, és az utóbbi hónapok nagy paneltüzeiért is részben a több évtizede nem tisztított szellőzőrendszerek voltak a felelősek.
Az alezredes szerint a por, az összeállt pelyhek és főleg a konyhák levegőjéből lerakódó zsír jól éghető elegyet képeznek, a kéményhatás miatt pedig a tűz a felsőbb szinteket is veszélyezteti. Mivel a tüzekben különféle légáramlatok is kialakulnak, ezért még lefelé, az alsóbb szintekre is átterjedhet a tűz. Ha tiszta a szellőző, akkor a rendszer tartja a hőt, de mivel nincs a szellőzőben éghető anyag, a tűz nem terjed tovább, amíg a tűzoltók megkezdik a beavatkozást.
Bérczi alezredes elmondta, hogy több módszer is létezik a szellőzőn át terjedő tüzek megállítására. Ilyen például a tűzgátként működő tűzcsappantyú. Ez valójában egy, a szellőző kritikus részeibe iktatott ajtó, amelyet egy rugós szerkezet állandóan nyitva tart. Hő hatására azonban egy olyan alkatrésze olvad ki, amely lehetővé teszi, hogy a rugó lezárja a járatot. Az ilyen tűzgátak kiépítése azonban költségesebb, és komolyabb munkával jár. Ezért a legkevesebb, amit a megelőzésért tehet egy lakóközösség, az, hogy kitisztíttatja a szellőzőrendszereket.
Az Újbudán bemutatott és a szalagházban az önkormányzat által finanszírozott munka során nemcsak a lerakódásokat távolítják el a szakemberek, de fertőtlenítik a járatokat, sőt videofelvételen dokumentálják a szellőző esetleges hibáit. Mindez pedig még annyiba sem kerül, mint kifesteni a lépcsőházat.
Paneltűz volt Debrecenben, péntek délután az újkerti lakótelepen gyulladt ki egy tízemeletes panelépület negyedik emeletén egy lakás, tucatnyi embert kellett kimenekíteni - közölte az MTI-vel Papp Ferenc tűzoltó őrnagy. Ezúttal elsősorban a füst jelentett gondot, ugyanis telítődött az egész lépcsőház. A tűzoltóknak ezért mintegy 10-15 embert a tetőtérbe kellett kimenekíteniük - tette hozzá. A tűz során személyi sérülés nem történt, a tűzoltók hatalmas torokkal szellőztetik jelenleg is a lépcsőházat. Debrecenben a közelmúltban a fényesudvari lakótelepen volt paneltűz, amikor is 14 lakás teljesen kiégett.