Szász Jenő alternatívát ajánl Tőkéssel
Szász azt is elmondta, Tőkés Lászlónak nagyobb esélye lenne függetlenként indulni az európai parlamenti választásokon, mert a bejutáshoz nem 5, hanem csak 2,8 százaléknyi szavazatot kellene kapnia. Korábban az MPSZ elnöke úgy vélekedett, a püspöknek "csak akkor kellene az RMDSZ EP-listáján indulnia, ha nem kíván bejutni az EP-be".
Másfelől Szász úgy látja, hogy az RMDSZ-listán szereplő Nagy Zsolt menesztett miniszter és Winkler Gyula jelenlegi informatikai miniszter "illusztris ismeretlenek", szemben Tőkés Lászlóval, aki "hírneves történelmi személyiség". A püspöknél nincs jobb személyiség, akit az erdélyi magyarság az EP-be küldhetne. A kommunizmus és a diktatúra ellen harcoló Tőkés Lászlót ugyanis Európa még az 1989 előtti időkből ismeri, s ő Brüsszelben kiváló nagykövete lehetne a romániai magyarok autonómiatörekvéseinek - vélte az MPSZ-elnök.
Ennek ellenére Szász Jenő azt állítja, hogy ha az RMDSZ elfogadja a Tőkés László által benyújtott feltételeket, az RMDSZ és az alternatív szervezetek párbeszéde eredményes lehet.
Az MPP-t azonban szeptemberben mindenképpen bejegyzik Bukarestben. A polgármester szerint a párt jobb-közép politikát folytatna, kérné a felvételét az Európai Néppártba, s fő célja az RMDSZ monopóliumának felszámolása, az erdélyi magyarság választási alternatívájának megteremtése lenne. Úgy véli, erre főképp azért lenne szükség, mert az RMDSZ vezetői már rég nem képviselik a magyar közösséget, egyetlen törekvésük a román pártokkal való, pénzügyi előnyüket szolgáló együttműködés.
Az új magyar párt elsősorban az RMDSZ-ből kiábrándultakra számít, de a szövetségtől csupán eltávolodottakra is. Az MPP részt kíván venni a jövő évi helyhatósági választásokon, és az ott elért eredmények alapján ülne majd le az RMDSZ-szel tárgyalni. Nyilván: a politikai hatalom megosztásáról és a szintén jövőre esedékes parlamenti választások (közös) jelöltlistájáról.
Nehéz megjósolni, hogy az MPP az erdélyi magyarság hány százalékát lenne képes maga mellé állítani. A legutóbbi felmérés szerint az erdélyi magyarság mintegy 22 százaléka támogatja Tőkés László püspököt.
Ez az arány az RMDSZ sikeres választási szerepléséhez szükséges ötszázalékos eredményt egy százalékkal is csökkenthetné. Ami pedig - megegyezés híján - akár azt is eredményezheti, hogy az erdélyi magyarság EP- és bukaresti parlamenti képviselet nélkül maradjon. Markó Béla éppen ezért ellenzi az MPP bejegyzését. Az RMDSZ elnöke szerint az erdélyi magyarságnak egyetlen keretben kell megoldania ideológiai nézetkülönbségeit. Ellenkező esetben - bár az RMDSZ továbbra is élvezi a magyar közösség többségének a támogatását - a magyarság parlamenti képviselete veszélybe kerülne.