Tizennégy civil szervezet tiltakozik a magyar atomtervek miatt
Többek között a Greenpeace Magyarország, a Reflex Környezetvédő Egyesület, és a CSEMETE Természet- és Környezetvédelmi Egyesület közleményében azt állítja: Magyarországnak nincs szüksége atomerőművekre.
"Ezzel szemben az ország alapvető érdeke, hogy az energiafelhasználás csökkentése mellett minél jobban növekedjen az energiahatékonyság, és minél nagyobb teret kapjanak a megújuló erőforrások" - állapítják meg a zöldszervezetek.
Ezért felhívják a döntéshozók figyelmét, hogy a XXI. századi követelményeknek megfelelő energiatermelés nem alapulhat az atomenergián, mert az nem felel meg a fenntarthatóság kritériumainak.
A civil szervezetek elvárják, hogy a kérdés megvitatása során teljes körűen vegyék figyelembe a megújuló energiaforrások elterjedése, valamint az energiahatékonyság által kínált előnyöket és a nukleáris energia hasznosításával járó kockázatokat.
Emellett a zöldek arra kérik a kormányt, hogy ne hagyják figyelmen kívül azt a sokszor hangoztatott és kellően alátámasztott érvet, miszerint a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítására sincs szükség, az kiváltható az említett források megfelelő hasznosításával.
"Legyenek tekintettel arra, hogy Magyarország érdekeinek - fenntarthatóság, versenyképesség, ellátásbiztonság - egyszerre egyedül a megújuló erőforrások elterjedése és az energiahatékonyság növelése felel meg" - tartalmazza a tájékoztató.
Arra is kérik a döntéshozókat, hogy adjanak választ arra a kérdésre: miképpen kívánják rendezni a még több százezer évig sugárzó atomhulladék problémáját, amely a mostani és a jövő generációkat egyaránt fenyegeti.
A civilek elvárják, hogy a döntésért felelős politikusok tárják a nyilvánosság elé: milyen garanciákat tudnak nyújtani a tekintetben, hogy a jövőben elkerülhetőek lesznek az állampolgárokat és a környezetet veszélyeztető nukleáris balesetek.
"Felszólítjuk a politikai döntéshozókat, hogy egy ilyen jelentőségű kérdésben ne az állampolgárok feje fölött, látszat-egyeztetések folytatása mellett hozzanak - bármilyen demokratikus legitimációt nélkülöző - döntést. Követeljük, hogy a magyar kormány a fentiek figyelembe vételével hozzon döntést az energiapolitikáról" - áll 14 környezetvédő egyesület közleményében.
(MTI)