Film, zene, filmzene
Ott rendezik meg ugyanis a hét végén az I. Kelet-közép-európai Filmzenei Fesztivált, amelynek nyitóprogramja szombat este egy filmzenei koncert John Williams tiszteletére. Az esten a Budafoki Dohnányi Zenekart Stephen D'Agostino vezényli, a szólista Oláh Vilmos, közreműködnek a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság énekesei.
- Egy klasszikus zenei koncerten ültünk, és a dallam nagyon ismerősnek tűnt, mint később kiderült, egy reklámból - ekkor jöttünk rá, mennyire kötődnek a zenék például a filmekhez, milyen fontos a szerepük - mondja Zakár Péter szervező. - Körbenéztünk kicsit, és felfedeztük, hogy bár évente világszerte 600-800 filmes esemény zajlik, kimondottan a filmzenével alig egy tucat foglalkozik, Európában alig egy-kettő. Ezért gondoltunk arra, hogy ebben a régióban elsőként mi rendezünk egy fesztivált az idén 75. születésnapját ünneplő John Williams tiszteletére. Szakmája egyik legnagyobbja, 45 alkalommal jelölték Oscar-díjra, amelyet ötször meg is kapott. Ő írta például a Csillagok háborúja, az Indiana Jones-trilógia, a Cápa, a Harry Potter-sorozat, a Hegedűs a háztetőn vagy a Schindler listája zenéjét, öszszesen 101 filmét.
A szombat esti koncerten videofelvételről maga a zeneszerző fogja felkonferálni a darabokat, a műsort pedig látványos díszletek, meglepetések teszik még izgalmasabbá.
A fesztivál másnap ugyanott ingyenes programokkal folytatódik. Előadást hallhatunk például arról, hogyan alakult ki a James Bond-filmek zenéje, vagy hogy miként is készül egy-egy filmzene általában.
Bemutatnak a kész művekből végül kimaradt muzsikákat (például a Csodálatos Júlia később elvetett zenéjét), vetítenek zenés filmeket, például az 56 csepp vér című musicalfilmet, és lesz egy plakátkiállítás is Simon Zoltán műveiből.