Sikertelenül végződött a szlovák ellenzék legutóbbi, sorrendben tizennegyedik bizalmatlansági indítványa a Dzurinda-kabinet ellen. Kimerítő vita után a pozsonyi törvényhozás elvetette a Vladimír Meciar vezette párt, a HZDS indítványát, amelyben a bizalom megvonását követelte Ivan Miklos miniszterelnök-helyettestől.
Marad a szlovák kabinet
Csaknem tízórás heves vita után csütörtök hajnalban a pozsonyi törvényhozás elvetette a Demokratikus Szlovákiáért Néppárt (HZDS) bizalmatlansági indítványát Ivan Miklos, a gazdasági tárcákat felügyelő miniszterelnök-helyettes ellen. Az ellenzéki javaslatot hatvan - köztük két kormánypárti - honatya támogatta, ötvenegyen ellene szavaztak, huszonnégyen tartózkodtak. (A tartózkodók szavazatait a Dzurinda-kormány támogatásaként értékelték.)
A Magyar Koalíció Párta, akárcsak a további két jobbközép kormánypárt képviselői, mind kiálltak a miniszterelnök-helyettes mellett. Az ellenzékiek Miklost tették felelőssé Szlovákia mintegy százmilliárd koronás (ötszázötvenmilliárd forintnak megfelelő) külkereskedelmi hiányáért, az államháztartás egyre kedvezőtlenebb mérlegéért, a húsz százalékot meghaladó munkanélküliségi arányért és sok beígért szociális intézkedés elmaradásáért.
A végszavazás előtti felszólalásában Ladislav Orosz, a Demokratikus Baloldal Pártjának (SDL) egyik képviselője élesen bírálta Mikulás Dzurindát, aki még a rendkívüli parlamenti ülés előtt bejelentette, hogy amennyiben Miklost visszahívják, akkor ő azonnal lemond. Orosz közölte: az SDL nem érdekelt a kormányválságban, az integrációs tárgyalások megfeneklésében, ezért eredeti szándékától eltérően nem támogatja a HZDS indítványát, és a szavazáskor tartózkodik. Ezzel a döntésével az SDL megerősítette a miniszterelnök-helyettes és a Dzurinda-kabinet pozícióját.
A szlovák kormányfő elégedetten nyugtázta a bizalmi szavazás végeredményét és azt a tényt, hogy az ellenzéknek tizennegyedik alkalommal sem sikerült leváltania senkit a pozsonyi kabinetből. Mikulás Dzurinda kifejezte reményét, hogy az őszi parlamenti választásig elmaradnak a mostanihoz hasonló politikai álbotrányok, és a kormányprogram megvalósítására összpontosíthat.