A paksi atomerőmű is kaszálni akar a hazai energianádból

Be akar szállni az energianád-üzletbe a paksi atomerőmű, amely részesedést vásárolna a növény termelési rendszerét kiépítő Nád MPS-H Kft.-ben. A magyar nemesítésű energianád telepítésére hektáronként 250 ezer forintos támogatást vehetnek igénybe a gazdák.

A Paksi Atomerőmű Zrt. igazgatósága a közelmúltban határozott arról, hogy meghatározó részesedést kíván vásárolni a Nád MPS-H Kft.-ben. Ennek részleteiről a következő hetekben egyeztetnek - mondta Lévay Tibor, a kft. kereskedelmi igazgatója a napokban egy tatai kísérleti telepen, amikor a térség gazdáinak tartott bemutatót az energianád-termesztésről.

Mint arról korábban hírt adtunk, áprilisban a kétmilliárd forintos bátonyterenyei mikroszaporító üzem építésének megkezdésével startolt hivatalosan a Nád MPS-H évek óta csendben előkészített energianád-programja. A tervek szerint novemberben indul a termelés az üzemben, biztosítva a nád nagyüzemi termesztéséhez szükséges palántamennyiség szaporítóanyagát.

Az országos termelői rendszer kiépítéséről és további két üzem megépítéséről szóló program a dísznövényként ismert kínai nád nemesített fajtáján, a Miscanthus sinensis 'Tatai' nevű növényen alapul, amit egy évtizedes, államilag is támogatott munkával hozott létre a Marosvölgyi Béla egyetemi tanár irányította kutatócsoport egy tatai kísérleti telepen. Ez az energianád a kísérletek alapján versenyképes tüzelőanyagnak ígérkezik a fosszilis energiahordozókkal szemben, olyannyira, hogy telepítéséhez hektáronként immár 250 ezer forint támogatást lehet szerezni (a területalapú támogatás mellett) a Magyar Közlöny július 27-i számában megjelent rendelet szerint. A gazdák közt már nagy az érdeklődés, hiszen az igénytelen, 25-30 éves élettartamú, kis tápanyagigényű növény termesztésével hasznosíthatóvá válnak az alacsony termőértékű, rossz adottságú vagy éppen túl nagy vadkároknak kitett földek. Óvatosságra inti ugyanakkor őket, hogy nincs még magyar - csak német - referencia az energianád nagyüzemi termesztésére. A telepítés költsége is drága, hektáronként 750-800 ezer forint, de az ígéretek és számítások szerint a termesztése hosszú távon jóval jövedelmezőbb lehet, mint a búzáé vagy a kukoricáé. Idén a Nád MPS-H saját és szerződéses területein mintegy 350 hektáron kezdi meg a nád nagyüzemi termelését, miközben országos képviselői hálózatán keresztül toborozza a gazdákat, 10 vagy 20 éves felvásárlási garanciákkal kötve velük szerződéseket - derült ki a tatai bemutatón.

Mint arról Lévay Tibor lapunknak beszámolt, évekig nem sikerült állami támogatást szerezni a projekt beindításához, de befektetői ajánlataik mindig voltak. A kezdetben magyar kutatók és a program menedzselését felvállaló magyar üzletemberek tulajdonában lévő Nád MPS-H-ban 33 százalékos részesedést szerzett a szlovák Vuje nevű cég, amely egy ciprusi érdekeltségén keresztül nyújtott hitelt a program indításához. A folytatáshoz szükség lesz befektető bevonására - mondta a kereskedelmi igazgató, hozzátéve, hogy legutóbb a paksi atomerőmű mellett osztrák és német banki körök érdeklődtek, illetve tettek erre ajánlatot.

Mittler István, a Magyar Villamos Művek Zrt. tulajdonában lévő paksi atomerőmű kommunikációs vezetője megerősítette: igazgatósági döntés született a tulajdonszerzés lehetőségéről a Nád MPS-H-ben, de hangsúlyozta, ez még csak egy szándék. Mint kifejtette, az MVM és a paksi erőmű középtávú stratégiájában is szerepel, hogy növelni kell a megújuló energiák által előállított villamos energia mennyiségét, amelynek megvalósításában természetesen szóba jöhet az energianád is, de több céggel is tárgyalásokat folytatnak ez ügyben. Az erőmű menedzsmentje felhatalmazást kapott arra, hogy üzletrészt szerezhet ilyen vállalkozásokban, de ezen túlmenően konkrét lépések még nem történtek - szögezte le.

A tatai energianád - a kutatók tájékoztatása szerint - telepítését követően három éven belül eléri a maximális, hektáronkénti 25-35 tonnányi terméshozamot. Nem gyomosodik, kórokozója, kártevője jelenleg nincs. A palántázása, aratása és tömörítése a mezőgazdaságban már használatos munkagépekkel végezhető. A bálázott nádat vagy közvetlenül az erőművekbe lehet szállítani, vagy lehetőség van a növény brikettálására és pelletálására is. Az eddigi vizsgálatok szerint 20 tonna növény fűtőértéke 12 tonna jó minőségű szénével, 8 ezer liter olajéval, vagy 8,9 ezer köbméter földgázéval egyenértékű.

Tíz hónapos energianád-ültetvény. Három év után éri el a maximális hozamot
Tíz hónapos energianád-ültetvény. Három év után éri el a maximális hozamot
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.