Szaúdi-izraeli találkozó lehet
Washington
Szaúd-Arábia feltételesen beleegyezett, hogy ősszel részt vesz az amerikai védnökséggel megrendezendő izraeli-palesztin békekonferencián. A sivatagi királyság utoljára 1991-ben, a madridi békekonferencián volt hajlandó tárgyalóasztallal ülni Izraellel, amelyet nem ismer el. A szaúdi részvétel feltétele, hogy a konferencián szó essen a Rijád által legfontosabbnak tartott alapkérdésekről: a palesztin menekültek visszatéréséről, Jeruzsálem státusáról, a jövendőbeli palesztin állam határairól és a Jordán folyó nyugati partján lévő izraeli települések kiürítéséről.
Szaúd el-Fejszál herceg szaúd-arábiai külügyminiszter szerdán az amerikai diplomácia irányítója, Condoleezza Rice oldalán azt mondta, hazája olyan békekonferenciában érdekelt, amely a lényeggel foglalkozik. Cipi Livni izraeli külügyminiszter üdvözölte a szaúdi bejelentést, ugyanakkor hozzátette, hogy nem feltétlenül bölcs dolog a párbeszédet a legérzékenyebb problémákkal kezdeni.
A történelmi találkozó létrejöttét övező bizonytalanság ellenére egyelőre ez a bejelentés látszik Rice és Robert Gates védelmi miniszter közös közel-keleti útja legnagyobb eredményének. A két amerikai kormánytag kedd este a szemtanúk szerint minden elképzelést felülmúlóan fényűző díszvacsorán vettek részt Abdallah király dzsidai palotájában. (A vendégekkel egyszerre kaptak enni a terem egyik falát beborító akvárium két és fél méteres cápái.)
A szerdai tárgyalásokon ugyanakkor feszültséget okozott, hogy a szaúdiak visszautasították Zalmay Khalidzad amerikai ENSZ-nagykövet vádjait, miszerint nem tesznek eleget az iraki határ lezárása érdekében. Ők attól tartanak, hogy Irakból érkeznek terroristák Szaúd-Arábiába, nem pedig fordítva. Azt is kifogásolták, hogy az amerikai diplomata, aki korábban Bagdadban szolgált, akkor nem hangoztatta véleményét.
Szaúd-Arábia továbbra is erős gyanakvással tekint Nuri al-Maliki iraki miniszterelnök kormányára, amelyet Irán meghosszabbított karjának tart. Rijádban felelősnek érzik magukat az iraki szunnita kisebbség sorsáért, és úgy vélik, a síita többségre támaszkodó Maliki keveset tesz a felekezeti erőszak megfékezéséért. Ugyanakkor az állami pénzen fenntartott szaúdi vahabita vallási központokban már a síiták legszentebb helyei, a kerbalai és a nedzsefi mecsetek lerombolását sürgetik. Ha erre csak kísérlet is történne, akkor az iszlám szakértők szerint a Közel-Keleten végleg elszabadulna a pokol.
Szaúd-Arábiából Rice Jeruzsálembe és Ramallahba, Gates pedig Kuvaitba utazott tovább. Csütörtökön előbbi az izraeli-palesztin konfliktusról, utóbbi az amerikai fegyvereladásokról tárgyalt.