Líbia Párizsból vásáról fegyvert 168 millió euró értékben

Líbia csütörtökön 168 millió eurós értékben fegyvervásárlási szerződést írt alá Franciaországgal. A bolgár kormány egy Líbiát segélyező nemzetközi humanitárius szervezet javára ajánlotta fel az észak-afrikai arab állam 56 millió dolláros tartozását. A bolgár egészségügyi dolgozók pedig lemondtak a Líbiával szembeni jogi lépésekről.

A szerződést a MDBDA konszern, a távirányítású fegyverzetek világelső szállítója, az EADS leányvállalata írta alá - közölte a nevének elhallgatását kérő líbiai illetékes.

Tripoli egy másik szerződést is aláírt az EADS-szal TETRA rádiókommunikációs rendszer vásárlásáról 128 millió euró értékben - közölte az illetékes.

A Kadhafi Alapítványt vezető Szeif al-Iszlám, Moammer el-Kadhafi líbiai vezető fia szerdán a Le Monde című francia napilapnak nyilatkozva közölte, hogy a Franciaországgal megkötött fegyvervásárlási szerződésnek is fontos szerepe volt a bolgár ápolónők és orvos elengedésében.

Párizs és Tripoli július 25-én, egy nappal az ápolónők elengedése után, Nicolas Sarkozy francia elnök líbiai látogatásakor írt alá emlékeztetőt atomreaktor szállításáról, valamint katonai megállapodást. A második szerződés, amelynek a pontos tartalmát nem tették közzé, közös hadgyakorlatokra, Milan páncéltörő rakéták vásárlására és fegyvergyár líbiai építésére vonatkozik - mondta el a lapnak Szeil al-Iszlam.

Bulgária elengedte Líbia 56 millió dolláros adósságát

A bolgár kormány egy Líbiát segélyező nemzetközi humanitárius szervezet javára ajánlotta fel az észak-afrikai arab állam 56 millió dolláros tartozását, és ezzel gyakorlatilag elengedte az ország szovjet időkre visszanyúló adósságát - jelentette csütörtökön a BTA bolgár hírügynökség.

A pénzt a Bengázi Nemzetközi Alapítvány javára ajánlották fel, amely 2006 januárjában jött létre a helyi AIDS-betegek megsegítésére. "Ezzel a pénzzel Bulgária hozzá kíván járulni a líbiai egészségügyi infrastruktúra modernizálásához, a HIV-fertőzött gyermekek gyógykezeléséhez, illetve családjaik pénzügyi támogatásához" - idézte a hírügynökség a bolgár kormány sajtóközleményét.

Ivajlo Kalfin bolgár külügyminiszter elmondta, hogy Líbia 18 éve nem törleszti a tartozását, amelynek mértékét Szófia 56 millió dollárra becsüli. Az adósság nagyobb részét, megközelítőleg 36 millió dollárt, az évek során felhalmozódott kamatok teszik ki.

Szófia néhány nappal azt követően határozott az adósság elengedéséről, hogy egyezség született a Líbiában életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt öt bolgár ápolónő és a palesztin orvos hazatéréséről. A líbiai tartozás elengedését már Szergej Sztanisev bolgár kormányfő is felvetette az egészségügyi dolgozók hazatérése után, ám hangsúlyozta, hogy ez humanitárius gesztus lenne, nem pedig váltságdíj fizetése vagy a dolgozók bűnösségének beismerése.

Az egészségügyi dolgozókat nyolc és fél évig tartották fogva Líbiában, és azzal a váddal ítélték el, hogy szándékosan fertőztek meg HIV-vírussal több mint 400 gyermeket egy bengázi kórházban. A gyanúsítottak mindvégig tagadták a vádakat, és Bulgáriának történt kiadatásukat követően azonnal közkegyelemben részesültek.

A bolgár egészségügyi dolgozók lemondtak a Líbiával szembeni jogi lépésekrőlA Le Monde című francia napilap internetes kiadásának csütörtöki értesülése szerint a nyolc és fél évi líbiai fogságból július végén hazatért bolgár egészségügyi dolgozók nyilatkozatot írtak alá arról, hogy Európában nem kezdeményeznek jogi lépéseket az észak-afrikai országgal szemben az általuk elszenvedett kínzások, illetve a rossz bánásmód és fogva tartási körülmények miatt.

A lap szerint az öt bolgár ápolónő és a palesztin származású - időközben bolgár állampolgárrá lett - orvos a hazaindulás előtt európai diplomaták jelenlétében írt alá ilyen értelmű nyilatkozatot.

David Martinon, a francia elnöki hivatal szóvivője a Le Monde szerint megerősítette, hogy az egészségügyi dolgozók vállaltak ilyen tartalmú kötelezettséget. Martinon szerint a nyilatkozat EU-líbiai levélváltás témája volt. Létezik egy levél, amelyet legfelsőbb európai szinten írtak alá: Benita Ferrero-Waldner, az EU-bizottság külügyi biztosa és Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter. A levél az idei év első feléből származik, amikor Németország volt az EU elnöke.

Christiane Hohman, a külügyi biztos szóvivője ugyanakkor csütörtökön Brüsszelben kifejtette: a bolgár egészségügyi dolgozók hazatérése után az EU memorandumot adott ki, amely tartalmazza az unió és Líbia között született valamennyi megállapodást. Hohman hangsúlyozta, hogy a memorandumban nem szerepel olyan egyezség, amelynek értelmében a hazatérő bolgárok lemondanának a Líbiával szembeni jogi lépésekről. A szóvivő azt azonban elismerte, hogy kétoldalú megállapodások létrejöhettek Líbia és egyes EU-tagállamok között.

(MTI/AFP/Reuters/AP)

 

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.