Energia Klub: Magyarországnak nincs szüksége új atomerőműre
Mára köztudottá vált, hogy az energiaellátás átalakítása elkerülhetetlenné vált. Ezzel szemben Magyarországon időről időre napirendre kerül a paksi atomerőmű további üzemeltetésének terve, illetve egy újabb atomerőmű építése – tovább élnek a régi szép nehézipari ábrándok. E létesítmények a modernizáció útjában állnak, mert korlátozzák a megújuló energiaforrások elterjedését, a villamosenergia-termelésen belüli arányuknál fogva egyszerűen kiszorítják azokat a piacról, állítja az Energia Klub.
A civil szervezet szerint a megfelelő szabályozás kialakításával a paksi atomerőmű által megtermelt villamos energia is gazdaságosan kiváltható lenne 2020-ra. Példaként említik a megújuló energiaforrások fokozottabb felhasználásának lehetőségét, valamint az energiahatékonyság növelését. Érvelésük szerint e stratégia egyszerre szolgálná az ország versenyképességének javítását (egy valóban csúcstechnológiát képviselő iparág megszületésével), az ellátásbiztonság jelentős növelését (lévén a szél, a nap energiája Magyarország területén a mi erőforrásunk), s emellett az egyetlen valódi megoldást jelentené a klímaváltozás kihívására (aminek jelentőségét ezen a nyáron valószínűleg szükségtelen hosszasan taglalni).
Atomerőműveket Európában még nem építettek magántőkéből soha, sehol – állítja az Energia Klub. Az sem fordult még elő, hogy egy új létesítményt az eredeti terveknek megfelelően, több éves csúszás nélkül és az eredetileg tervezett költséggel építsenek meg. Az atomerőművek működése során keletkező, és még több százezer évig (!) sugárzó atomhulladék sorsa is rendezetlen. A biztonsági kockázatok meglétét pedig az elmúlt napokban is szemléltették Japán és Németország atomerőműveiben történt események – figyelmeztet a civil szervezet közleménye.
Ezzel szemben a GKM véleménye szerint az új atomerőmű megépítése elkerülhetetlen. Állításukat természetesen semmivel sem indokolják - figyelmeztet civil szervezet, amely szerint a tárca figyelmen kívül hagyja az atomenergia felhasználásával együtt járó biztonsági kockázatokat és a kiégett fűtőelemek további sorsával kapcsolatos igen komoly problémákat.
Az Eurobarometer legutóbbi felmérése szerint a magyarok fele úgy véli, hogy az atomenergiával együtt járó kockázatok nagyobbak, mint az általa kínált előnyök, valamint hogy az könnyen felváltható lenne megújuló-erőforrásokkal és az energiahatékonyság növelésével.
Az energetikával foglalkozó civil szervezet szerint felháborító és antidemokratikus módszer az, hogy ilyen jelentőségű kérdésekben az állampolgárok bárminemű megkérdezése nélkül, minisztériumok hátsó szobáiban döntsenek. Ráadásul éppen akkor, amikor állítólag „társadalmi egyeztetést” folytatnak az ország által követendő energiastratégiáról.
(NOL)