Bevonul az ENSZ Darfurba
Washington
A szállítmányok azonban a rossz biztonsági helyzet miatt gyakran nem érnek célba, a segélyszervezetek többsége nem is tud segíteni, mert Szudán nem engedi be az országba az embereit.
A BT mandátuma 19555 katonára és 6432 rendőrre szól. Ebbe beleszámít az Afrikai Egységszervezetnek már a tartományban lévő hétezres kontingense. Az irányítás az októberben induló ENSZ-misszió kezében lesz. A katonák saját maguk, a polgári lakosság és a humanitárius konvojok védelmében fegyvert is használhatnak, sőt felhatalmazásuk a békeszerződés érdekében álló műveletekre is kiterjed. A fegyveres erő zömét a várakozás szerint afrikai országok bocsátják majd a világszervezet rendelkezésére, ám Franciaország és Ausztrália máris jelezte, hogy részt kíván vállalni a feladatból.
A BT határozatát több hónapi elkeseredett diplomácia küzdelem előzte meg. Szudán végül júniusban beadta a derekát, és hozzájárult az ENSZ közreműködéséhez. Az USA ENSZ-nagykövete kedden súlyos figyelmeztetést intézett Omar Haszan el-Besir szudáni elnökhöz. Zalmay Khalilzad szerint az USA gyorsan újabb szankciókat foganatosít, ha Szudán nem teljesíti a határozatból rá háruló kötelezettségeket. Mint mondta, Szudánnak választania kell az együttműködés vagy az elutasítás között. Gordon Brown brit miniszterelnök kedden az ENSZ közgyűlése előtt felszólalva a civilek elleni légitámadások leállítását sürgette, és a BT-határozat támogatására szólította fel a tagállamokat. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár történelminek és példátlannak nevezte a darfuri missziót, amely már az első évben kétmilliárd dollárba fog kerülni.
Az Európai Unió kész csapatokat küldeni Darfurba az ENSZ és az Afrikai Unió égisze alatt - jelezte szerdán Javier Solana, a huszonhetek kül-, és biztonságpolitikai főképviselője. Konkrétumokra azonban egyelőre korai számítani. Az EU várhatóan előbb, az őszszel Szudán két szomszédjába, Csádba és a Közép-afrikai Köztársaságba küld mintegy 1500-3000 fős támogató alakulatot, amelynek gerincét francia csapatok alkothatják. A darfuri beavatkozásra a franciák, a hollandok, a dánok és a finnek már jelezték érdeklődésüket; januártól az EU egyik ügyeletes harccsoportját éppen az északiak (finnek, svédek, észtek, írek, valamint az unión kívüli norvégok) alkotják. (Brüsszeli tudósítónktól)