Európa-stratégia magyar módra

A kormány szerdai ülésén elfogadta az Európa-politikai stratégiát, amelynek részleteit Göncz Kinga külügyminiszter ismertette a budapesti kormányszóvivői tájékoztatón.

Mint elhangzott, a Magyarország uniós vízióját 2014-ig meghatározó dokumentum elfogadását széles körű társadalmi egyeztetés előzte meg.
   
Göncz Kinga prioritásként beszélt az együttműködésről és az egységről, a modernizációról és a versenyképességről, a konszolidációról és a nyitottságról, illetve a biztonságról.
   
A diplomácia irányítója kiemelte: a stratégia egy olyan EU-t vetít előre, amely közös értékek alapján, közös céloknak megfelelően együtt lép előre. Magyarország a szorosabb európai integráció mellett áll, mert egy erős, sikeres és versenyképes Európai Unióra van szükség ahhoz, hogy ez az ország sikeres és versenyképes tudjon lenni - jelentette ki.
   
Konkrétumként említette, hogy egységes energiapolitikára van szükség, amely az energiabiztonságra, az energiaszolidaritásra épül.
   
Az unió legyen nyitott azon európai országok felé, amelyek azonos értékeket vallanak és vállalják a felkészülést a csatlakozásra - szögezte le Göncz Kinga, aki szerint a régió stabilitásáért is többet lehet tenni a szövetségen belülről. Mint mondta, Magyarország támogatja a balkáni bővítést.
   
A biztonsággal kapcsolatban a stratégiában szerepel, hogy Magyarország csatlakozik a schengeni övezethez. Göncz Kinga kiemelte: ez 2008. január 1-ével történik meg. A külügyi vezető véleménye szerint ez a lépés az országra irányítja a figyelmet, hiszen a schengeni határok Magyarország külső határaira tolódnak. Magyarország felkészült a belépésre - hangsúlyozta.
   
Az Európa-politikai stratégia tartalmazza, hogy Magyarország számára az európai integrációban való részvétel a magyar nemzet európai keretek közötti újraegyesítését is jelenti. Göncz Kinga hozzátette: a határon túli magyarok 90 százaléka már uniós polgár.
   
A Malina Hedvig ügyét firtató kérdésre válaszolva azt mondta: zavaró lenne, hogy ha a politika beavatkozna, mert "ebben a történetben minél intenzívebben jelen van a politika, annál kevésbé van remény arra, hogy az igazságszolgáltatás befolyásmentesen működni tudjon". A külügyminiszter fontosnak nevezte, hogy Malina Hedvig esete nem "magyar ügy" lett Szlovákiában, hanem például szlovák értelmiségiek is megszólaltak a politikamentesség érdekében.

A Fidesz szerint viszont Magyarországnak nincs Európa-politikája, hazánk jelenleg nem foglal állást egyetlen fontos európai kérdésben sem.

Szijjártó Péter, a párt szóvivője úgy véli: a magyar külpolitika ma nincs rajta az európai térképen, ugyanis nincsenek álláspontjaink, amiket képviselnénk, és amelyek mentén kialakíthatnánk az Európai Unión belüli szövetségi politikánkat. Nem világos Magyarország álláspontja a külpolitika egyik legfontosabb kérdésében, az amerikai rakétavédelmi rendszerrel kapcsolatban, de az orosz-észt konfliktust és a határon túli magyarokat érintő problémákat illetően sincs kiérlelt magyar álláspont.

Sőt, a magyar kormányzat az Alkotmány előírásaival ellentétben nem érzi felelősségét a határon túli magyarok sorsáért, ami a Malina Hedvig-ügy kezelésében is tetten érhető. A magyar kormánynak talán csak egy határozott elgondolása van, amely az energiapolitika szempontjából hozzá akarja kötni Magyarország szekerét Oroszország szekeréhez, a közös európai érdekekkel ellentétes módon. Ez egy téves koncepció.

Alternatív energiaforrásokra, beszerzési forrásokra, szállítási útvonalakra és tárolási lehetőségekre van szükségünk, valamint egy közös uniós energiapolitikára. A magyar külpolitika kizárólag PR-célokat szolgál, a belpolitika meghosszabbításának tekinthető, amivel a kormányfő megrendült belső legitimitását próbálja pótolni külföldön, és amit az ellenzék lejáratására használ fel - írja a Fidesz közleménye.


MTI

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.