Rendkívüli ülést tart a mezőgazdasági bizottság a jövő héten

A rendkívüli mezőgazdasági helyzetre való tekintettel Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának fideszes elnöke kezdeményezte, hogy a parlamenti testület jövő hétfőn, augusztus 6-án rendkívüli ülést tartson. Ezt Font Sándor szerdán Budapesten jelentette be, sajtótájékoztatón. Az MSZP ott lesz a rendkívüli ülésen - közölte Herbály Imre, a bizottság szocialista alelnöke. A jövő hétre tervezett bizottsági ülés napirendjén a gabonahiány, továbbá az ennek következtében fellépő élelmiszer áremelkedések hatása lehet a téma.

Font Sándor emellett szeretné, ha a testület megvitatná azt a fideszes szakértők által készített törvényjavaslatot is, amely indítványozza, hogy a kormány által elvont mintegy 25 milliárd forint kerüljön be a mezőgazdasági kárenyhítési alapba. A bizottsági elnök elmondta: arról a határozati javaslatról is tárgyalni kívánnak, amelyet szintén fideszes képviselők készítettek, és azt célozza, hogy az országban még bent lévő uniós intervenciós gabonakészleteket zárolja a magyar kormány a hazai állattenyésztők számára. Az előterjesztésben szerepel, hogy a kormány kezdjen tárgyalásokat az unió illetékeseivel az intervenciós szerződés felülvizsgálatáról.

Az ellenzéki szakpolitikus beszélt arról is, hogy a Fidesz szerint a kormány tehetetlen a jelenleg kialakult mezőgazdasági helyzetben. Hozzátette: az OECD már korábban jelezte, hogy világszerte gondok lehetnek a mezőgazdaságban, a magyar kormány ennek ellenére megszorító intézkedésekkel sújtotta idén az agráriumot.

A mezőgazdasági bizottság elnöke példaként említette a gazdálkodók támogatásából elvont 25 milliárd forintot, továbbá a kompenzációs felár megváltozatását, amely elmondása szerint 60 milliárd forintos kiesést jelentett idén a gazdálkodóknak. Font Sándor felidézte a szakmai szervezetek által megfogalmazott javaslatot, amely szerint az élelmiszerek 20 százalékos áfáját csökkentenék a lakossági terhek mérséklése érdekében. A Fidesz egyetért azzal a megközelítéssel, hogy a feketegazdaság kifehérítésével lehetne eltolni az áfa mérsékléséből adódó adóbevétel-kiesést.

Az MTI kérdésére válaszolva Font Sándor közölte: a Fidesz európai parlamenti képviselői még nem mérték fel, hogy az intervenciós szerződés esetleges újratárgyalása milyen hatással járna. Hozzátette azonban, hogy a kormánynak a konfliktusokat is fel kell vállalnia az unióval a magyar agrártermelők érdekében. A bizottsági ülésen a szakmai szervezetek és a kormány képviselőinek véleményét is szeretnék meghallgatni a kialakult mezőgazdasági helyzetről.

Herbály Imre, a Mezőgazdasági Bizottság szocialista alelnöke az MTI érdeklődésére reagálásában közölte: bár a kormány szerdán és pénteken is az aszálykárokkal kapcsolatos intézkedésekről tárgyal, a hétfői, rendkívüli bizottsági ülésen ott lesznek az MSZP-s tagok. A bizottság összehívását ugyanakkor Herbály Imre az ellenzékiek "politikai érdekeik alapján elindított" ügyének tartja.

A szocialista politikus elmondta: "Font úrnak most már mániája ez a 25 milliárd forintos elvonás, meg a 60 milliárd forintos áfa-kiesésből eredő forráskivonás az ágazatból". Herbály Imre ennek ellenére támogatja, hogy a bizottság újra tárgyaljon erről "és akkor majd rájövünk, hogy nem teljesen van igaza Font úrnak".

Az élelmiszerárak emelkedésével kapcsolatban a bizottsági alelnök úgy vélte, Font Sándor "a jóslás talajára tévedt". Az árakat ugyanis nem mindig az alapanyagárak határozzák meg, azokra jelentős befolyással van a kereslet is, ezért nem látja értelmét az áfa csökkentésének. Túlságosan belenyúlni az élelmiszerárakba nem érdemes - fűzte hozzá a szocialista politikus.

Az intervenciós szerződés felülvizsgálatával egyetértenek a szocialisták. Herbály Imre úgy látja: lépni kell, a kormány szakértői szinten már tárgyalt erről és tárgyalni fog a továbbiakban is. A szocialista politikus úgy tudja, Gráf József agrárminiszteren kívül a miniszterelnök is bekapcsolódik a tárgyalásokba, ha úgy dönt a kormány, hogy Gyurcsány Ferenc is elmenjen Brüsszelbe.

A Mezőgazdasági Bizottság MSZP-s alelnöke szerint a kormánynak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy az intervenciós készletek itt maradjanak az országban. "Alapvető célja az intervenciónak, hogy hiány esetén lépjen be a piacra, és ezzel az árakat és a mennyiséget is befolyásolja" - összegzett Herbály Imre.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.