Skizofrén egér
A világ első skizofrén egerét tenyésztették ki génmódosítással amerikai tudósok abból a célból, hogy többet tudhassanak meg a betegségről, és ezt felhasználhassák az emberek gyógyításában.
A kísérletet végző tudósok szerint ez a skizofrén egér az első olyan állat, amely genetikai beavatkozás következtében született mentális betegséggel - idézte a The Sunday Timesban megjelent tudományos cikket a Timesonline portál.
Korábban már sikerült egyéb szervi bajjal, például szívbetegséggel született egerek kitenyésztése, ami szintén fontos állomás volt a betegségek gyógyításában, hiszen a korlátlanul rendelkezésre álló kísérleti egerek lehetővé tették, hogy laboratóriumi körülmények között tanulmányozhassák az elváltozásokat és fejleszthessék ki a gyógymódokat.
"Ez a mutáns egér fontos eszköz lehet a különböző tényezők kombinációinak vizsgálatában a mentális megbetegedések, például a skizofrénia és a hangulati rendellenességek tekintetében" - mondta Takatoshi Hikida, a kutatás vezetője, aki a baltimore-i John Hopkins Egyetemen dolgozik.
A világelső egeret úgy hozták létre, hogy a petesejt DNS-ébe egy skizofréniát okozó gént ültettek be. A génmintát egy olyan skót családtól nyerték, amelyben nagy számban fordult elő a betegség. A módosított petesejtet megtermékenyítették, és pótanya méhébe helyezték.
Az Animal Aid állatvédő szervezet azonban elítélte a kutatásnak ezt a módját, mondván erkölcstelen a mentális szenvedésre ítélt állatok teremtése, s ez nem járható út az emberi megbetegedések modellezésére.
MTI-Panoráma