Kuglizni küldték a kíséretet

Az amerikai-brit szövetség továbbra is rendkívül szoros marad, de a vezetők viszonyából legalábbis eleinte hiányozni fog a személyes hangvétel. Erre lehet következtetni Gordon Brown és George W. Bush első közös sajtótájékoztatójából.

Az új brit miniszterelnök és házigazdája minden kérdésben egyetértésüket hangoztatták, és sokat beszéltek a két ország partnerségét meghatározó közös történelemről, illetve értékekről, ám nem szólították egymást keresztnevükön, mint ahogyan azt korábban Bush és Brown elődje, Tony Blair tette.

Az amerikai elnök bevezetőjében arra utalt, hogy tisztában van vele, mindenki azt lesi, vajon hogyan jön ki az új brit kormányfővel. Szerinte remekül, Gordon Brown "elvhű ember, aki tényleg szeretne eredményeket elérni". A két vezető hétfő este kuglizni küldte a velük lévő küldöttségeket, és kétórás négyszemközti megbeszélést tartott. Ennek tartalmát összegezve Bush azt mondta, hogy fontos közös érdek a szabadság és az igazságosság érvényesülése a világban, illetve ideológiai háború dúl ezen értékek hívei és ellenségei között. Brown szerint is a közös érdekek mozgatják a két ország partnerségét, amelyet ő korábban "különleges szövetségként" aposztrofált. A tárgyalásokat teljes körűnek és őszintének írta le.

A Camp David-i elnöki nyaraló kertjében megtartott sajtóértekezleten Brown Bushnál némileg hangsúlyosabban szólt olyan problémákról, mint Irán atomprogramja és általában a nukleáris fegyverek terjedése, a globális szegénység vagy a darfuri népirtás. Utóbbit például a jelenlegi legnagyobb humanitárius katasztrófának nevezte. A sajtó elsősorban arra figyelt, mit mondanak a politikusok az Irakban állomásozó 5500 brit katona kivonásáról. Brown ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a terrorizmus nem "ügy", hanem az emberiség elleni bűncselekmény, és nem kétséges, hogy az al-Kaida jelen van Irakban. A britek a tervek szerint év végére átadják Irak második legnagyobb városa, Bászra ellenőrzését a helyi erőknek, de Brown nem adta jelét, hogy gyorsítani akarná a csapatok távozását. Szerinte Irakban a belső politikai kiegyezés megy a legnehezebben. Bush azt mondta, Brown érti, hogy egy iraki kudarc a terroristák erősödését eredményezné, és az erőszak kicsapna a térségből. A brit kormányfő "egy egész nemzedékre elnyúló háborúról" beszélt, és emlékeztetett rá, hogy az elmúlt években a terroristák 17 országban hajtottak végre merényleteket.

Brown Bushnál. Lesz-e olyan hű barátja az amerikai elnöknek, mint Tony Blair?
Brown Bushnál. Lesz-e olyan hű barátja az amerikai elnöknek, mint Tony Blair?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.