Rába: csak esély van, eredmény nincs
A Rába akciócsoport programja szerint szeptember 30-áig kell kidolgozni a folyó megtisztításának részletes terveit. Ennek alapján 2009-re visszaállhat a Rába eredeti vízminősége - közölte Bugán József szentgotthárdi alpolgármester a folyó újbóli habzása kapcsán.
A szentgotthárdiak többsége abban reménykedett, hogy Fodor Gábor, az új környezetvédelmi miniszter gyorsabban tud eredményre jutni a három határ menti osztrák bőrgyár által okozott szennyezés ügyében, mint elődje - mondta Joób Márk szentgotthárdi zöldaktivista. Szerinte a magyar és az osztrák környezetvédelmi tárcavezető május végi megállapodásában nem rögzítettek konkrét határidőket a szennyezés végleges megszüntetésére. Joób Márk azt állította: nincs tudomásuk arról, hogy például megkezdődött-e a szennyezést kibocsátó három bőrgyárban a beígért szennyvízszűrők felszerelése.
Lapunknak egy minisztériumi szakértő megerősítette: a két fél között egy hónapja megszületett megállapodás valóban nem tartalmaz határidőket és valódi garanciákat a szennyezés megszüntetésére. Létezik ugyan egy szóbeli ígéret arról, hogy az osztrák fél minden, a Rába vízminőségét kedvezőtlenül befolyásoló változást azonnal jelez, ezt azonban nehéz számon kérni, ha esetleg nem teljesítenék.
Nemes Noémi, a Greenpeace lapunknak nyilatkozó munkatársa szerint ugyanakkor a kétoldalú megállapodás teljesülésére továbbra is van esély. Az osztrák illetékesek három ütemben tervezik a habzásért a leginkább felelősnek tartott naftalin-diszulfonát kiváltását (az első ütemre augusztusban, az utolsóra az év végéig kerülne sor), ebbe az ütemtervbe a mostani habzás még belefért. Szeptemberre pedig várhatóan elkészül (illetve tervezet formájában már meg is született) az osztrák környezetvédelmi miniszternek az a rendelete, amely tartalmazza a kibocsátási határértékek szigorítását, illetve az ellenőrzések gyakoriságának növelését, a szankciók súlyosbítását. Ezeket pedig nehéz lesz figyelmen kívül hagyni, amennyiben a magyar hatóságok a mostanihoz hasonló gyorsasággal és határozottsággal lépnek föl egy esetleges újabb szennyezés alkalmával.
A folyón múlt héten levonuló, immár a sokadik környezetszennyezés azért lehetett Szentgotthárdnál ennyire intenzív, mert szabadságolás és karbantartási munkák elvégzése miatt leállt a határ másik oldalához közeli jennersdorfi bőrgyár. A műszaki személyzet elvégezte a gépek és a tisztítórendszer mosását, aminek következtében nagy mennyiségű szennyező anyag került az élővízbe. A habzás azért is koncentrálódott a felszínen, mert a nagy meleg következtében igen alacsony lett a vízállás. Tegnapra felhígult a szennyeződés, mert a folyó vízgyűjtő területén jelentős, mintegy 30 milliméternyi csapadék hullott. Ám ez sem tudta teljesen eltüntetni a szürkésfehér mocskot a felszínről.
A zöldtárca sajtóosztálya által kiadott közlemény szerint Fodor Gábor azt nehezményezi, hogy partnerei nem tájékoztatták a jennersdorfi bőrgyár leállása előtti karbantartási munkálatokról. Ezért azonnali vízminőségmérések elvégzését kezdeményezte az osztrák hatóságoknál, valamint naprakész tájékoztatást kért a három bőrgyár üzemrendjéről.