Fidesz: a GKM szerződései Kóka János holdudvarának kedveztek

A sajtóban napvilágot látott gazdasági minisztériumi szerződések szerint a tárca és Kóka János olyan tevékenységgel bízott meg külső cégeket, amelyeket magának a minisztériumnak vagy más állami szervnek kellett volna elvégezniük - közölte a Fidesz helyettes szóvivője, Cser-Palkovics András Budapesten. A tárca visszautasítja a vádakat.

Az ötmillió forint alatti szerződésekről szóló, nyilvánosságra került dokumentumok szerint nagyon sok olyan cég van, amelyekkel a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) szerződéseket kötött, és ezek a kifizetések a százmilliós nagyságrendet is elérhetik - mondta sajtótájékoztatóján a Fidesz helyettes szóvivője.

Hozzátette: a Fidesz egyebek mellett arra kíváncsi, milyen kommunikációs tanácsokat adhat egy építőiparral vagy éppen mezőgazdasággal foglalkozó cég, vagy miért van szüksége gazdaságpolitikai tanácsokra éppen a GKM-nek?

A szerződések között tallózva említette a Batiz András volt kormányszóvivővel kötött csaknem 2 milliós megállapodást, illetve a vezetőfejlesztési koncepció kialakítására kötött szerződést, miközben "a Miniszterelnöki Hivatalon belül működik egy olyan államtitkárság, amelyiknek ez a feladata". A példák között szólt arról a "kommunikációs tanulmányról" is, amelyet a gazdasági tárca a NATO nemzeti képviselői számára készíttetett, ahelyett, hogy a Honvédelmi Minisztériumtól rendelte volna meg.

Cser-Palkovics András kifejtette: mindezek azt támasztják alá, hogy "nincs másról szó, mint az állami vagyon privatizációjának, elherdálásának folytatásáról" és az SZDSZ pártkasszájának megerősítéséről. Cser-Palkovics szerint ugyanis a szerződések azt bizonyítják, "a holdudvar az elmúlt években, hónapokban jól járt abból, hogy Kóka János miniszter volt, így nem érdeke minél hamarabb távozni a minisztérium éléről".

A legnagyobb ellenzéki párt sürgeti, hogy a gazdasági tárca azonnal állítsa le a kifizetéseket a szerződések alapján és vizsgáljon felül minden olyan szerződést, amely olyan tevékenységre vonatkozik, amelyet magának a tárcának vagy más állami szervnek lenne dolga elvégezni.

Kérdésre válaszolva az ellenzéki politikus elmondta: a Fidesz kérni fogja, hogy betekinthessen a tanulmányokba.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium visszautasítja a Fidesz vádjait, miszerint a tárca külsős cégekkel olyan tevékenységekre kötött volna szerződéseket, amelyeket a minisztérium vagy más állami szervek munkatársainak kellene ellátniuk - tartalmazza a minisztérium reagálása.

Mint írják, a minisztérium, széles feladatköréből adódóan, rendszeresen igénybe vesz megfelelő tapasztalattal rendelkező külső szakértőket. Mindenütt, ahol egy adott szakmai feladatot célszerűbb, olcsóbb elvégeztetni valamelyik piaci szereplővel, mint arra folyamatos jogviszonyban köztisztviselőt alkalmazni, a minisztérium minden esetben a piaci szereplők megbízását részesíti előnyben.

A GKM így kíván megfelelni az egyes minisztériumi feladatokat meghaladó mértékű, speciális szaktudást igénylő elvárásoknak - olvasható a közleményben, amely kitér arra is, hogy a minisztérium megrendeléseinek többségét magyar mikro- és kisvállalkozások kapják, miközben a tárca a jogalkotó és szabályozó feladataira koncentrálhat.

A GKM működésében az elmúlt egy év alatt 20-25 százalékos költségcsökkentést ért el - mutatnak rá -, ma a tárca kevesebb felsővezetővel, főosztállyal és munkatárssal hatékonyabban, költségtakarékosabban, több feladatot lát el, mint korábban. A minisztérium háttérintézmények száma ez idő alatt kevesebb, mint felére csökkent.

"A Magyar Nemzetnek, így a Fidesz helyettes szóvivőjének is elkerülte a figyelmét, hogy az újság kérésére közölt listában - állításukkal ellentétben - nem szerepelt Batiz András volt kormányszóvivő neve" - olvasható a közleményben.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.