A német kormány bírálja az Egyesült Államok tervezett közel-keleti fegyverszállításait
Ruprecht Polenz, a Bundestag külügyi bizottságának elnöke, a kormány álláspontját megfogalmazva, aggodalmának adott hangot a Frankfurter Rundschau hétfői számában megjelent nyilatkozatában az elmúlt hét végén ismertté vált fegyverszállítási tervek miatt. Polenz egyebek között azt hangoztatta a liberális újságnak adott interjúban: a Közel-Kelet amúgy is puskaporos hordó, s amennyiben a térségbe újabb "robbanóanyagot" juttatnak, a robbanás veszélye csak erősödik, s a régió egyáltalán nem válik biztonságosabbá. A konzervatív képviselő rendkívül kockázatosnak nevezte az Egyesült Államok ezzel kapcsolatos stratégiáját.
A parlament külügyi bizottságának elnöke világossá tette: a német kormány nem ért egyet a tervezett fegyverszállítások washingtoni indoklásával, amely szerint ily módon kívánják csökkenteni Irán befolyását a térségben. Polenz szerint az amerikai szándék aligha eredményezhet sikert, sőt - mint fogalmazott - Teherán részéről "hamis reakciót" válthat ki. Ezzel összefüggésben utalt a feszültség éleződésének és egy újabb fegyverkezési verseny kialakulásának a lehetőségére.
A tekintélyes német politikus egyoldalúnak nevezte a tervezett amerikai lépést, s kijelentette: egyoldalú lépések helyett az Egyesült Államoknak szövetségeseivel kellene konzultálnia a közel-keleti térség biztonságának erősítését célzó törekvésekről. Ezzel összefüggésben olyan tárgyalási folyamat beindításának lehetőségét vetette fel, amelyhez hasonló Európában a hetvenes években zajlott az Európai Biztonsági és Együttműködési Konferencia keretében.
A The Washington Post az elmúlt hét végén számolt be arról, hogy az Egyesült Államok mintegy 20 milliárd dollár értékben tervez fegyvert szállítani Szaúd-Arábiának és több más mérsékelt arab államnak. Az újság szerint Washington közel-keleti szövetségeseit akarja erősíteni a szóban forgó szállításokkal, ellensúlyozandó Irán növekvő befolyását a térségben.
Berlini megfigyelők szerint az elmúlt időszakban több alkalommal fordult elő, hogy a német kormány bírálta az Egyesült Államok különböző kül-, illetve biztonságpolitikai lépéseit. Ezek közé tartozott egyebek között a Washington által tervezett kelet-európai rakétatelepítés.
(MTI)