Látható légió
Hogy kell-e "más országbeli", az nemcsak szakmai, hanem anyagi kérdés: kiváló légióssal/légiósokkal könnyebb elérni a célt, amely pénzt és mást fial. Mindazonáltal itthon többek nem kérnek már az effajta eredményhajhászásból; mondjuk, éppen azért nem, mert eközben a fiatalok nem jutnak lehetőséghez.
Az "elég volt" tartalmú konklúziót alighanem az asztalitenisz-szövetség eljárása mutatja a legjobban: vezetői amatőrbajnokságot írnak ki, amelyre semmilyen nemzetközi direktíva nem vonatkozik. E sportág legfölső ligájában tehát papíron amatőr (nem munkavállaló...) profik szerepelnek, s ezek után még szép, hogy a háromtagú csapatokban két játékosnak magyar személyi igazolványt kell felmutatnia. A "maradék" lehet belga, orosz vagy tanzániai, már szinte mindegy is... De még mielőtt azt gondolnák, hogy e csel túlmegy a határon, szögezzük le gyorsan: nem, az ügyészség szerint nem megy túl.
A három legnépszerűbb labdajáték közül kettő csak az EU-n kívüli munkavállalást szorítja keretek közé. A közösség sportolói számára abszolúte nyitott futballban és kézilabdában "kívülről" öt, illetve három játékos kaphat helyet egy-egy gárdában; eltérés viszont, hogy utóbbi némi idő után elismeri a külföldit. Az úgynevezett "kézilabdamagyarság" három esztendei ittlét után jár, vagyis az alany ezt követően - legyen bármilyen más nemzetbeli - a pályára lépési kritériumokat illetően honfitársunkká válik.
Ugyancsak más rend alapján működik a kosárlabda, amely - leszámítva a női vonal két reprezentánsát, a Sopront és a Pécset - mind a férfi klubokat, mind a válogatottakat tekintve "hiányzik" a kontinensről. Nem mintha ez lenne a fő ok, de maguk a márciusi választásra készülő elnökjelöltek is siettek aláhúzni, hogy itt az ideje határt szabni a külhoniak térhódításának. És igen: az októberben kezdődő évadtól immár papír van a kontingens mértékéről, méghozzá úgy, hogy a friss szabály korántsem "EU-ellenes", de mégis "magyar". Eszerint a mérkőzésekre beírt tizenkét játékosból a nőknél kilenc, a férfiaknál nyolc kosárlabdázónak kell magyarnak lennie. Következésképpen az előbbieknél legalább két, az utóbbiaknál minimum egy hazai spíler aktív részvétele mindvégig garantált a parketton, miközben ez a szám csak nagyobb lehet. A légiósoknak, ugye, muszáj szuszszanniuk...
Azért tudunk mi, ha akarunk.