Az államtitkár nem cáfolta, hogy élemiszer-áremelkedés várható
Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) államtitkára Font Sándor megállapításaira reagálva nem cáfolta a szélsőséges időjárás okozta mezőgazdasági károk hatására várható élelmiszer-áremelkedés tényét. Az MTI kérdésére kifejtette: az állattenyésztők vannak a legnagyobb bajban, ezért az agrárkormányzat minden szükséges intézkedést megtesz, hogy a bajba került gazdálkodóknak segítsen.
Gőgös Zoltán példaként említette: az országban lévő intervenciós gabonakészlet kapcsán javasolták az unió illetékeseinek, hogy azt csak állattenyésztéssel foglalkozó gazdálkodóknak lehessen értékesíteni. A héten erről a témáról várhatóan újabb tárgyalások lesznek Brüsszelben. Azonban megjegyezte: az országban lévő uniós intervenciós gabonakészlet nagyságáról túlzó állítást fogalmazott meg a fideszes képviselő.
Gőgös Zoltán úgy vélte: a növénytermesztőket az állattenyésztőknél kisebb kár fenyegeti a szélsőséges időjárás okozta gondok miatt. Az előbbieket ugyanis a magasabb gabonaárak részben kompenzálhatják elszenvedett veszteségeikért. A növénytermesztőktől ugyanakkor szolidaritást vár el az államtitkár, azt, hogy lehetőleg ne a kereskedőknek, hanem közvetlenül a végfelhasználóknak, azaz az állattenyésztőknek adják el árujukat.
Az agrártárca vezető tisztségviselője szerint az országban található intervenciós készleten felül még mintegy 700 ezer tonnányi gabona kerülhet szabad forgalomba. Ezek a készletek azonban magánraktárakban vannak, aminek adásvételére azonban az agrárkormányzatnak tényleges befolyása nincs. Hozzátette: az agrárkormányzat a fagykárenyhítési hitelkonstrukció mellett munkálkodik az aszálykár-enyhítési hitelkonstrukció kidolgozásán is.
Az államtitkár utalt arra is, hogy az agrárkormányzat álláspontja nem változott a fideszes országgyűlési képviselő által említett 25 milliárd forinttal kapcsolatban.
A korábbi információk szerint a top-up támogatások 2007. évi kifizethető mintegy 103 milliárd forintos nemzeti kiegészítését az agrárkormányzat a gabonaintervenció költségeire hivatkozva csökkentette 25 milliárd forinttal 78 milliárd forintra, hogy biztonságos feltételeket teremtsen a gazdálkodók számára a gabonapiacon.
(MTI)
Aszály(kár)stratégiát sürget az MDF>>>>
A Fidesz az EU-nak felajánlott gabonatartalék zárolását követeli>>>>>