Elénekelt életöröm

Sokkal inkább gondolnám őket egy jókedvében színpadra perdülő baráti társaságnak, mint egy profi kórusnak. Pedig azok, és nem is akármilyenek: a minap megnyerték a holland televízió kórusoknak meghirdetett versenyét. A Dekoor nevű énekkar nemrég a Fészek Klub kertéjében lépett fel.

Fehér, utcai ruhában állnak a színpadon, ki-ki a saját stílusában öltözködik, van, aki sortot, pólót és vászonkalapot, más elegánsabb öltözéket visel. A dalokhoz koreográfia is tartozik, különféle csoportokba, formációkba rendeződve énekelnek, és színészi játékot is visznek az előadásba. Megesik, hogy a karmester (aki mellesleg csak időnként dirigál, és korántsem egy katonai parancsnokhoz hasonlít) szinte táncol a kórus előtt, miközben finoman irányítja őket. Az előadásba belefér némi beatboksz és közönségénekeltetés is, így aztán a koncert tényleg inkább kellemes közös időtöltésnek tűnik, mint hivatalos előadásnak.

Ezt a hitet erősíti meg Johan Rooze karmester és Jeroen Groenendijk rendező-koreográfus is, amikor a Dekoorról faggatom őket a szünetben. Mint mondják, nem feltétlenül kell profi zenésznek, énekesnek lennie annak, aki szeretne bekerülni az utrechti egyetem kórusába. Sokkal fontosabb, hogy valóban szeressen énekelni, egyéniség legyen, és olyan tulajdonsággal bírjon, amellyel erősítheti a csapatot. Az általában harmincfős kórus a dzsessztől a popon át latin zenéig mindent énekel - az is megtörtént már, hogy egy Tajvanon hallott helyi dalt emeltek be a repertoárjukba.

A Dekoor a napokban lett Hollandia legjobb énekes formációja, hiszen megnyerték a kórusok számára kiírt televíziós vetélkedőt. 250 csapat közül 16 jutott be a televíziós versenybe, amelyben heteken át újabb és újabb feladatokat kaptak: volt, hogy egy hetük volt felkészülni, de megesett, hogy a kivetítőn gördülő szöveget kellett azonnal előadniuk. A döntőt másfél millióan nézték Hollandiában, ami a lakosság nagyjából egytizedét jelenti. Rooze karmester szerint ez nem olyan meglepő, hiszen az országban több mint egymillió regisztrált kórustagot tartanak nyilván, de valójában ennél is többen énekelnek rendszeresen. Vagyis ez amolyan nemzeti hobbi. Az azonban már őket is meglepte kissé, hogy máris több ország érdeklődött a licence után. A Dekoor pedig külföldi fellépési lehetőségek mellett lemezszerződést kapott az egyik legnagyobb nemzetközi kiadónál.

Nemzeti hobbi
Nemzeti hobbi
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.