Több mint százmillió dollár kártérítés fizet az FBI
Az FBI összesen 101,7 millió dollár (18,7 milliárd forint) kártérítést fizet Nancy Gertner bostoni kerületi bíró csütörtöki ítélete alapján négy családnak, amelyek tagjai egy 1965-ös gengsztergyilkossági ügyben hamis vád alapján kerültek börtönbe.
A hivatal szándékosan visszatartotta a Peter J. Limone, Joseph Salvati, Louis Greco és Henry Tameleo ártatlanságát igazoló bizonyítékokat és évtizedekig leplezte a visszaélést. Az elítéltek a rács mögött öregedtek meg, ketten a börtönben haltak meg - mondta Gertner félórás beszédében. "Az FBI emberei elöljáróik tudtával szegték meg a törvényt és léptek át a szabályokon. Életeket tettek tönkre, és még jutalmat is kaptak érte."
Az ügy szálai a bostoni alvilágba vezetnek. A négy férfit 1968. július 31-én ítélték el Edward "Teddy" Deegan, egy kisstílű gengszter meggyilkolásáért. Salvati életfogytig tartó börtönbüntetést kapott, Greco, Limone és Tameleo pedig elektromos székben végezte volna, de Massachusetts állam éppen akkoriban törölte el a halálbüntetést, így aztán életfogytiglanra változtatták a büntetésüket - áll a The Boston Globe című napilap honlapján megjelent tudósításában.
Az vád koronatanúja Joseph "Az állat" Barboza, egy bérgyilkos volt. Vallomása szerint Limone, a híres bostoni bandavezér 7500 dollárt ajánlott neki Deegan kiiktatásáért. Végül nem ő végezte el a munkát, de Tameleo, aki úgynevezett consigliere, ügyvezető volt a New England Mafia néven ismert bűnszövetkezetben, engedélyezte az akciót. Barboza azt is eskü alatt vallotta, hogy Greco és Salvati részt vett a gyilkosságban.
Tameleo és Greco a börtönben halt meg, Salvati 1997-ben szabadult, 2001-ben pedig titkos FBI-akták kerültek elő. Ezekből kiderült, hogy egy bizonyos Vincent "Jimmy" Flemmi az igazi gyilkos, aki az FBI besúgója volt.
Limone-t azonnal felmentették, majd a négy család kártérítési pert indított a szövetségi kormány, az FBI felettes szerve ellen. A Gertner vezette bíróság 22 tárgyalási nap és több ezer oldalnyi dokumentum tanulmányozása után hozott ítéletet. Hamis vád, összesküvés, érzelmi szenvedés és anyagi kár szándékos okozása miatt marasztalta el az államot.
A 223 oldalas indoklás szerint Barboza a szövetségi nyomozók tudtával hazudott. Őt "építették fel" mint tanút, hogy védjék a fontos információkkal szolgáló Flemmit, a négy férfi elítélése pedig csupán "járulékos kár" volt a bostoni maffia ellen vívott háborúban.
A kormány azzal próbálta menteni az FBI-t, hogy a gyilkosság ügyében eljáró tagállami - jelesül Massachusetts állami - ügyészségnek szövetségi szintű szerv nem köteles információt szolgáltatni, az FBI tehát nem felelős a hamis vádakért. A bíróság abszurdnak miősítette az érvet.
A 101,7 milliós összeg példanélküli az amerikai igazságszolgáltatás történetében. "Nem túlzás rekordról beszélni" - mondta David Yas, a Massachusetts Lawyers Weekly című szaklap főszerkesztője. "Alig hallani a százmilliós nagyságrendet megközelítő kártérítésről, és még inkább rendhagyó, hogy szövetségi intézmény ellen indított perben ítéltek ekkora összeget."
(MTI)