MSZP-s képviselő kéri a Suzuki eljárásának felügyeleti vizsgálatát
Bár jogerős bírósági ítélet kötelezi az autógyártó céget a szakszervezeti vezető visszavételére, ő a mai napig nem tudta felvenni a munkát - közölte a kormánypárti politikus.
Filló Pál, aki az MSZP munkástagozatának elnöke is, elmondta: a jövő héten az elbocsátott szakszervezeti vezető ügyében meg fogja keresni a Munkaügyi Főfelügyelőséget, és kezdeményezni fogja, vizsgálják ki az ügyet, amennyiben szükséges, szabálysértési eljárást indítsanak a cég ellen.
A szocialista képviselő elmondta: kérdéssel fordult az illetékes miniszterhez a szakszervezeti vezetők védelme ügyében. Hozzátette: Kiss Péter, még munkaügyi miniszterként azt közölte, a szervezkedési jog alkotmányos alapjog, ezt garantálni kell mindenki számára, és különösen fontos, hogy az állam garantálja, hogy ez a jog a munkahelyeken is biztosítva legyen.
Párma Zsoltot, az Esztergomi Gépkocsigyártók Független Szakszervezetének elnökét 2006. február 6-án rendkívüli felmondással bocsátották el az esztergomi gyárból, miután alkoholt találtak az öltözőszekrényében, ezt követően a gyár szerint a Suzuki jó hírét sértő kijelentést egy televíziós műsorban. Párma Zsolt öltözőszekrényét az ellenőrzés előtt feltörték.
A szakszervezeti elnök a munkaügyi pert megnyerte, a bíróság május 22-én jogerősen visszahelyezte állásába. A Suzuki még a jogerős ítélet kihirdetése előtt újabb rendkívüli felmondást küldött Párma Zsoltnak, aki akkor a szakszervezet szerint az előző felmondás érvényessége miatt nem minősült a cég alkalmazottjának.
Filló Pál beszámolt arról, hogy azt javasolják, a kormány növelje a munkaügyi felügyelők létszámát. Az MTI kérdésére közölte: véleménye szerint száz fővel kellene emelni a felügyelők létszámát.
A kormánypárti képviselő kezdeményezte azt is, hogy 2007 szeptemberében a politikai pártok, az érintett munkáltatók, munkavállalók, civil szervezetek üljenek le egy asztalhoz, hogy konszenzusra jussanak a feketefoglalkoztatás visszaszorításához szükséges intézkedésekről.
Mint mondta, nagyon komoly kár éri a gazdaságot a feketefoglalkoztatás miatt, hiszen akik feketén foglalkoztatnak, versenyelőnyhöz jutnak.
Bernáth Ildikó, a Fidesz szakpolitikusa reagálásában pénteken az MTI-nek azt mondta, a gazdaság minden szereplőjének elemi érdeke a feketegazdaság visszaszorítása, ám ehhez nem elégséges a munkaügyi ellenőrök számának növelése, illetve az ellenőrzések számának emelése. Szerinte ez csak pótcselekvés, hiszen a legnagyobb probléma, hogy a járulék- és adóterhek "minden választási ígéret dacára" igen magasak - közölte az Országgyűlés Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottságának fideszes alelnöke.
Ha a kormány ezen nem akar változtatni, legalább olyan feltételeket kellene biztosítani, hogy azok a vállalkozások részére is megnyílt EU-s források hozzáférhetőek legyenek a hazai kis- és közepes vállalkozások számára. Elsősorban ez segíthetné a gazdaság kifehérítését - fogalmazott Bernáth Ildikó.
A képviselő emlékeztetett arra, hogy Magyarországon a fekete gazdaság aránya egyes becslések szerint a 15-20 százalékot, más becslés szerint akár 30 százalékot is eléri, ezért a gazdasági élet szereplői, de a munkavállalók számára is fontos a fekete gazdaság visszaszorítása.
(MTI)