Kegyeltből esküdt ellenség
A most 61 éves Berezovszkij üzleti karrierje a peresztrojkának köszönhető: 1989 előtt erdőmérnöki, majd alkalmazott matematikai diplomájával szabályozástechnikával foglalkozott. Már első jól jövedelmező üzleti vállalkozása is meglehetősen sötét volt: a LogoVaz elnökeként az AutoVaz bizományosi ügynöke volt, s úgy exportáltak, majd reimportáltak autókat, hogy többségük el sem hagyta az országot. Megfelelő anyagi erő birtokában a minden lében kanálnak tekintett Berezovszkij részvénycsomagot szerzett az Aeroflot légitársaságban, és megalapította a Szibnyeft olajtársaságot, melyet később egy másik londoni emigránsnak, a Chelsea futballklub elnökének, Roman Abramovicsnak adott tovább. Az egyre magasabbra törő, mellesleg alacsony termetű üzletember érdeklődése szinte természetszerűleg a politika felé fordult. Rövidesen nélkülözhetetlenné tette magát Borisz Jelcin és annak belső köre számára.
Berezovszkij jutalma a Nemzetbiztonsági Tanács elnökhelyettesének, majd a Független Államok Szövetsége titkárának címe volt, később a dumában is az immunitás előnyével járó képviselői helyet szerzett. Már korábban részt vett a csecsen béketárgyalásokon, majd Csecsenföldhöz közeli választókerületében alaposabban is megismerkedett a területtel és annak rebellis vezetőivel. A rivalizáláson, majd féltékenységen kívül a kaukázusi háborús tűzfészek okozta a végső elidegenedést Vlagyimir Putyintól, akit leplezetlenül lenézett. Az ezredfordulóra Berezovszkij kegyvesztetté vált, 2000-ben Londonban feledkezett, ahol politikai menedékjogot kapott.
Berezovszkij folyamatosan borsot tör Putyin orra alá. Felkarolta az ugyancsak Londonba menekült egykori KGB-tiszt, a múlt év novemberében meggyilkolt Alekszandr Litvinyenko ügyét, aki azzal vádolta az orosz elnököt és környezetét, hogy az FSZB állt az 1999-es, a csecsenföldi invázió ürügyéül szolgáló moszkvai lakóházrobbantások mögött. Berezovszkij nem rejti véka alá, hogy bátorítja és finanszírozza a Putyin elnök elmozdítására irányuló oroszországi kísérleteket. Korábban az akkori külügyminiszter, Jack Straw figyelmeztette is a disszidenst, hogy ezzel kockáztatja menekültstátusát.
Június végén a brit titkosszolgálatok és a Scotland Yard merényletet akadályoztak meg Berezovszkij ellen, és a bérgyilkosság orosz gyanúsítottját kitoloncolták a szigetországból.