Uniós pályázatok az egészségügy területén

Több egészségügyi témájú európai uniós pályázatot is meghirdetnek az év végéig: augusztusban 30 milliárd forintos programok indulhatnak a járóbeteg-szakellátás területén - hangzott el Varju László és Kökény Mihály szocialista politikusok csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Kökény Mihály, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának szocialista elnöke közölte: augusztusban kiírhatják az Országos Mentőszolgálat fejlesztését szolgáló 4,1 milliárd forintos programot, és az év végén 75 milliárd forint értékben elindulhat az egészségpólusok fejlesztése.

A szakpolitikus a járóbeteg-szakellátás területén meghirdetendő két pályázatról elmondta: 23 olyan kistérségben válik lehetővé a szakellátás fejlesztése, ahol korábban soha nem volt rendelőintézet. Hozzátette: nyolc kis kórház átalakítására is sor kerülhet, olyanokéra, ahol nincsenek meg az aktív fekvőbeteg-ellátás feltételei.

Kökény Mihály a mentőszolgálat fejlesztését célzó programról közölte: a mentésirányítás, az informatika területén várhatók fejlesztések. Mint mondta, a légi mentés területén is lesz pályázat, ennek pontos összegéről azonban nem tudott nyilatkozni.

A bizottsági elnök kitért arra, hogy az egészségpólusok fejlesztése a három vidéki orvostudományi egyetem, Szeged, Debrecen és Pécs, valamint hat kiemelt, súlyponti kórház fejlesztését jelenti.

Az egészségbiztosítás átalakítására vonatkozó kérdésre Kökény Mihály azt mondta: mindenki a működés eredményéből részesedhet majd, tehát nem csupán az állam vállalja a rizikót, hanem a magánbefektetők is. Az, hogy milyen garanciák lehetnek - folytatta - , arra a törvényalkotást követően lehet visszatérni. Hozzáfűzte: ezek kölcsönös garanciák lehetnek.

A szocialista politikus emlékeztetett arra, hogy megjelent az a kormányrendelet, amely a kórházak harmadik negyedévi kiegészítő finanszírozásáról rendelkezik, mintegy hat milliárd forint értékben. Kökény Mihály közölte: augusztusban tekintik át a kórházak és a járóbeteg-ellátás finanszírozását. Megjegyezte: már vannak olyan adataik, miszerint az intézmények az év első felében messze nem használták ki a járóbeteg-ellátás finanszírozási keretösszegét, mintegy 7,5 milliárd forintot nem költöttek el.

Van arra lehetőség, hogy értelmes átcsoportosításokat hajtsanak végre - jelentette ki.

Az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet és az Országos Rehabilitációs Intézet összevonására vonatkozó kérdésre Kökény Mihály elmondta: a szaktárca helyesen teszi, hogy ha folyamatosan áttekinti a felügyelete alatt álló intézmények működését, gazdálkodását. Ha az önkormányzati szférától azt várjuk el, hogy racionalizálja a működését, akkor ez elvárható az egészségügyi tárcától is - hangoztatta. Megjegyezte: el tudja képzelni, hogy az átalakítás után vannak olyan intézmények, amelyek önmagukban nem életképesek.

Kórházigazgatói kinevezésekkel nem foglalkozik az MSZP - válaszolta Kökény Mihály arra a kérdésre, amely arra vonatkozott, hogy hírek szerint Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter lenne ennek az összevont intézménynek a vezetője.

Fidesz: "a kormány elveszítette mind a társadalmi, mind a szakmai támogatását"

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője reagálásában az MTI-vel közölte: "a kormány elveszítette mind a társadalmi, mind a szakmai támogatását az egészségügyi intézkedései mögül". Az ellenzéki politikus szerint ebben a helyzetben egy demokratikus kormány csak egy dolgot tehet: le kell állítania a szóban forgó intézkedéseket. Szijjártó Péter közleményében azt írta, az MSZP-SZDSZ-kormánynak az egészségügy területen végrehajtott "antidemokratikus ámokfutása káoszt, zűrzavart és fejetlenséget okozott", és bizonytalan helyzetbe sodorta az egészségügyi dolgozókat, a betegeket és a kórházakat.
(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.